30 let záchranné stanice v Bartošovicích.

Je to takřka neuvěřitelné, ale na významný státní svátek, 28.října 2013

připadá také 30. výročí slavnostního otevření záchranné stanice v

Bartošovicích. Stanice v Bartošovicích je tak nejstarším zařízením

tohoto charakteru ve střední Evropě a je tedy 30 let součástí novodobé

historie obce

Je to takřka neuvěřitelné, ale na významný státní svátek, 28.října 2013 připadá také 30. výročí slavnostního otevření záchranné stanice v Bartošovicích. Stanice v Bartošovicích je tak nejstarším zařízením tohoto charakteru ve střední Evropě a je tedy 30 let součástí novodobé historie obce Bartošovice.

 

V roce 1983 bylo toto zařízení budováno a zprovozněno Okresním vlastivědným muzeem v N. Jičíně, jehož pracoviště ochrany přírody se zabývalo v provizorních, amatérských  podmínkách záchranou zraněných, či jinak handicapovaných dravců a sov od roku 1975. Proto také toto zařízení v počátku neslo název Stanice pro záchranu dravců a sov. Stanice byla vybudována v rámci tzv. Akce „Z“ a na její výstavbě se významně podílelo také několik občanských sdružení, mimo jiné členové dnešního majitele a provozovatele, tj. základní organizace Českého svazu ochránců přírody Nový Jičín. Tato nevládní organizace převzala stanici k 1.1.1992. Od té doby prošlo zařízení mnoha změnami, dnes můžeme konstatovat, že stanice představuje v současné době moderní zařízení, které splňuje přísná legislativní kritéria z hlediska pohody přijatých – léčených zvířat. Také provozní zázemí a vybavení odpovídá dnešním náročným požadavkům a potřebám. Stanice působí na téměř celém území Moravskoslezského kraje (vyjma Rýmařova a Bruntálu), na území okresu Vsetín, dále na území pověřených měst Bystřice pod Hostýnem, Hranice a Lipník nad Bečvou. Roční příjem živočichů v posledních letech dosáhl úrovně 1300 chovanců-pacientů. Již od poloviny 80. let minulého století přijímáme všechny druhy volně žijících živočichů. Doposud (k 20.10.2013) stanicí prošlo 16859 zvířat, byli to zástupci 218 druhů, nejvíce jsou zastoupeni ptáci (163 zastoupených druhů), pak následují savci (40 druhů ), minimální je pak příjem obojživelníků a plazů. 53 až 55 % zvířat navracíme zpět do volné přírody.  Mezi další stěžejní aktivity patří realizace programů na znovuzaložení, či posílení ohrožených populací  vybraných silně a kriticky ohrožených druhů. V posledních letech je to především úspěšný projekt „Návrat orla skalního do ČR“ nebo projekty na záchranu sýčka obecného, či sovy pálené. Součástí práce je řada dalších aktivit v rámci druhové ochrany živočichů a volné krajiny.

 

Mimo zmíněné ochranářské činnosti je dnes již na stejné úrovni, co se týká rozsahu  práce, také oblast ekologické výchovy a osvěty. Pro ZŠ nabízíme celkem 8 ekovýchovných programů, přičemž k výuce slouží především expoziční část záchranné stanice, kde jsou umístěny většinou běžné druhy volně žijících živočichů. Donedávna byla k těmto účelům také využívána stálá expozice „Příroda a lidé“, situovaná v menší části přízemí centrálního objektu stanice. Roční návštěvnost pak dosahuje 7 až 8 tisíc osob, z čehož daleko největší procento tvoří žáci ZŠ. 

 

V současné době probíhá v areálu výstavba nového návštěvnického centra – Domu přírody Poodří. Toto centrum se skládá se tří samostatných částí. Zahradní části, kde bude centrálním prvkem model řeky Odry doplněný celou řadou dalších hracích a atraktivních prvků zaměřených opět především na děti, druhou částí je víceúčelový sál, který bude sloužit především k samotné výuce, ale také např. k menším výstavám. Třetí, poslední částí je nová, moderní, interaktivní vnitřní expozice věnovaná opět Poodří, jak již vyplývá z názvu návštěvnického centra.

 

zde vzniká jako nadstavba stávajícího objektu nový víceúčelový sál

 

hlavním prvkem v zahradní části Domu přírody Poodří bude imitace toku řeky Odry

 

pohled na zahradní část návštěvnického centra

 

 

V sobotu 19.10. t.r. navšívil naší stanici ministr životního prostředí v demisi pan Mgr.Tomáš Jan Podivínský, prohlédl si areál stanice a byl informován o průběhu stavby Domu přírody Poodří a problematice záchranných stanic v ČR. Na snímku druhý z leva.

 

v současné době probíhají intenzivní práce na novém návštěvnickém centru

 

Tato poměrně rozsáhlá investice se řeší v odborné spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny, resp. se Správou CHKO Poodří a je z velké části hrazena z fondů Evropské unie, konkrétně z Operačního programu životního prostředí. Několikaměsíční,  námi nezaviněné, zpoždění prací na této investiční akci, znemožnilo slavnostní otevření Domu přírody Poodří právě k 30. výročí působení Bartošovické stanice. Chtěli jsme tak důstojně oslavit toto, pro nás bezesporu, významné jubileum. Nové návštěvnické centrum se bude snažit ovlivňovat návštěvníky v tom slova smyslu, aby sami pocítili potřebu přírodu v regionu chránit pro další generace. Na jeho otevření si však všichni musejí počkat až do jara příštího roku.

 

Text: Petr Orel 

Foto: M.Orlová, J.Kašinský