Co nového se děje kolem projektu „Návrat orla skalního do ČR“ ?

Začíná druhý rok realizace předmětného projektu, 20.5. t.r. jsme přivezli ze Slovenska další čtyři mláďata na vypuštění. Tak jako v roce minulém jde o dar poskytnutý Štátnou ochranou prírody Slovenské republiky pro účely tohoto repatriačního projektu.

Fotografie mláďat (když byla ještě na Slovensku) 

Fotografie mláďat (když byla ještě na Slovensku) 

Fotografie mláďat (když byla ještě na Slovensku) 

Fotografie mláďat (když byla ještě na Slovensku) 

K dnešnímu dni je nejstaršímu mláděti 26 dní a nejmladšímu 13 dní. Jde tedy o poměrně velký rozdíl, který budeme muset zohlednit při vypouštění. Ještě nemají jména, čekáme až budeme moci stoprocentně určit pohlaví. Péče o mláďata se ujala opět především samice Dina, 34 letá orlí samice, která je v důsledku postřelení v zajetí již od roku 1977.

Dina se již viditelně na mláďata těšila

Dina s mláďaty

Dina se již viditelně na mláďata těšila, ani ne minutu poté co ji byla do hnízda podložena dvě nejmenší mláďata, byla u nich, začala je zahřívat a posléze i krmit. Její úloha je v projektu zcela zásadní. Dnes již můžeme konstatovat, že mláďata se mají čile k světu a těší se ze života. V záchranné stanici budou zhruba do konce června, pak je přesuneme do vypouštěcí voliéry v Beskydech, kde budou dospívat a čekat na vypuštění.

Dina při krmení

K tomuto cíli však vede ještě poměrně dlouhá a nelehká cesta. Loňská mláďata žijí ve volné přírodě již 10 měsíců, toulají se čím dál více a zachytit jejich signál z vysílaček, které mají upevněny na těle předpokládá mnoho neježděných kilometrů a vyzkoušeli jsme již také zjišťování signálu z letadla. Zatím nejvzdálenější pozorování máme z oblasti Tiché doliny ve Vysokých Tatrách. Jejich přelety jsou tedy poměrně daleké, ale zcela rovnatelé se zálety sledovaných mladých orlů skalních např. v Irsku nebo ve Skotsku, kde byli zjištěni až 400 km od místa narození, resp. vypuštění.

Fotografie mláďat (když byla ještě na Slovensku)

V prostoru vypouštěcí voliéry se v současné době pohybuje pouze samice Babka. Také návrat Anči, samice postřelené koncem 11/2006 proběhl v pořádku, tato si od 10.5.2007 užívá opět volnosti. Obrovským úspěchem je 70% zajištění finančních prostředků na tento projekt, díky mediálnímu partneru projektu, online deníku Aktuálně.cz se generálním partnerem projektu“Návrat orla skalního do České republiky“ stala Mattoni. Na závěr ještě jedna příznivá zpráva, v Irsku se po sto letech narodil orel skalní ve volné přírodě, stalo se tak díky zrcadlovému projektu, který v Irsku probíhá již od roku 2001, tedy od roku kdy jsme původně chtěli náš projekt také zahájit. Administrativní průtahy, úřední mašinérie nám však projekt opozdily o pět let.

Text: Petr Orel

Foto: Petr Čolas, Jan Kašinský