Mláďata orla skalního přesunuta do voliéry.

Již třetím rokem probíhá projekt „Návrat orla skalního do Moravskoslezských Beskyd“. Cílem projektu je vrátit po více jak sto letech orla skalního, jako hnízd druh do fauny ČR.

Tento pátek 11.července byla letošní mláďata určená k vypuštění přesunuta do vypouštěcí voliéry v Beskydech. Jde o dva samce a dvě samice získané pro tento účel ze Slovenska. Tři mláďata byla v našem zařízení umístěna od 22.5.2008. V současné době jsou již odrostlá a natolik vyspělá, aby mohla opustit adoptivní matku – orlici Dinu a pomalu se začít seznamovat se svým „rodištěm“.

Čtvrté z mláďat přivezli kolegové ze Slovenska, toto mládě bylo v péči adoptivní orlice v Záchranné stanici v Zázrivé. Tak jako v našem případě orlice Dina i tato samice orla skalního byla postřelena z brokové zbraně a je trvale handicapovaná a musí být v lidské péči. Mláďata budou ve voliéře držena zhruba jeden měsíc, koncem července k nim ještě přibude orlí samec Evžen.

Jde o ročního orla, který v červnu loňského roku při pádu z hnízda utrpěl vícečetné fraktury obou křídel a z toho důvodu je doposud v rehabilitaci ve stanici v Bartošovicích. Jeho stav je natolik příznivý, že bude vypuštěn společně s letošními mláďaty a jeho šance na úspěšné zapojení do projektu vidíme pozitivně.

Letošní skupinu mláďat tvoří mimo samce Evžena, samice Kika ( váha 11.7.08 4200g- nejstarší z mláďat) a Isabela ( váha 4050g- nejmladší z mláďat) a samci Charlie( 3000g) a Jakub ( 3100g).

Text: Petr Orel

Video:  TV Portaly.cz