Orlí samec Evžen byl na volnosti jenom krátce

V pátek 2.11.2007 byl orlí samec Evžen převezen do vypouštěcí voliéry v Beskydách. Hned po jeho vypuštění do voliéry bylo z jeho chování jednoznačně patrné, že velmi dobře poznává prostor, ve kterém prožil čtyři týdny svého života (od 19.7. do 13.8.07).

Evžen ve vypouštěcí voliéře (2.11.2007)

Evžen ve vypouštěcí voliéře (2.11.2007)

Znatelně ožil a bylo na něm vidět, že z psychického hlediska mu tento prostor vyhovuje a velmi pozorně vnímal horské okolí voliéry. V sobotu 3.11. byla voliéra v 15.oo otevřena a Evžen po 30-ti minutovém nervózním přešlapování vylétnul na otevřené vypouštěcí okno a poté předvedl zhruba 1 km let než zasednul do koruny smrku.

Ve volném letu pobýval do pátku 9.11., kdy musel být v podvečerních hodinách odchycen a převezen zpět do záchranné stanice v Bartošovicích.

Po celou dobu byl Evžen pod intenzivním monitoringem (ve středu 1.11. mu bylo připevněna vysílačka) a tak jsme věděli o každém jeho pohybu.

Pohyboval se v prostoru 500 x 500m a nalétal stovky metrů. Nabízenou potravu přijal poprvé ve středu 7.11. a poté v pátek 9.11. Při odchycení byl ve velmi dobré výživné kondici, nicméně tak jak jsme předpokládali opeření nevydrželo nápor deště a mokrého sněhu a promoklo natolik, že dravec nemohl vzlétnou a musel nocovat na zemi. Nebezpečí kontaktu s liškou, či dalším podobným predátorem tedy narostlo a raději jsme dravce stáhli zpět.

Předešlé dny vždy nocoval v korunách smrků. Stalo se tedy to co jsme předvídali, z důvodu zcela nepříznivého počasí poněkud dříve než jsme si přáli. Chtěli jsme, aby ve volném letu vydržel dva až tři týdny.

Peří v nejkritičtějším období vývoje tohoto mláděte totiž vyrůstalo na křídlech pod obvazem, který fixoval zraněná křídla, došlo k jejich poškození a oslabení struktury a citlivého povrchu per (jeho peří neodráží vodní kapky, tak jak je tomu u zdravých jedinců, ale saje, opeření se tak stává nefunkční). Po přepeření půjde tento jedinec znovu do volného letu, předpokládáme, že většinu poškozených brk vymění do poloviny příštího roku.

Jednoznačně jsme toho soudu, že tato zkušenost stála za to, pro něho i pro nás a že při příštím vypuštění bude z této zkušenosti pozitivně vycházet. Jen velký optimista mohl soudit, že tento orel skalní bude po takovémto zranění ještě někdy létat.

Text: Petr Orel 

Foto: Petr Orel, Petr Čolas