Orlice Hanka už si užívá opět svobodu.

Po téměř čtyř měsíční rehabilitaci v záchranné stanici v Bartošovicích, kde orlice Hanka prodělávala „odtučňovací kůru“ a odbourávala se její vazba na člověka, byla včera 21.3.2008 vypuštěna zpět do volné přírody. Orlice Hanka byla poprvé jako mládě vypuštěna 15.8. loňského roku a po necelém měsíci byla odchycena a držena v zajetí u chovatele na Starých Hamrech. Vše velmi zkomplikovala skutečnost, že ji byla sundána vysílačka a tato pak byla nastrčena do liščí nory. To nás tehdy velmi zmátlo a přes velké podezření, že do nory vysílačku jenom někdo nastražil, jsme se nakonec přiklonili k závěru, že mohla zahynout po střetu s liškou.

V úterý 18.3.08 ji byla Dr.Peškem nově připevněna vysílačka a byla převezena do vypouštěcího zařízení v Beskydách, tak aby si znovu zafixovala prostor a potvrdila vazbu na toto území. Do pátku pak byla pod pečlivou kontrolou kolegy Ing.Závalského.

V pátek 21.3.08 zhruba po pěti minutách po otevření voliéry, přesně v 10:00 hod., vylétá z voliéry a předvádí jistý let, pohrává si se silným větrem a po zhruba kilometrovém letu usedá do smrkového porostu.

Věříme, že toto druhé vypuštění již bude úspěšné, je ve velmi dobré kondici, vyzrála a vyspěla v nádhernou orlí samici.

V tento pátek nás čekalo ještě jedno velmi příjemné překvapení, po 5 měsících zachytáváme velmi silný signál orlice Filomény, je od nás vzdálena 10 -15 km a je evidentně v letu, protože přijímaný signál je velmi proměnlivý. Je to pro celý kolektiv velmi radostná událost, neboť její výskyt jsme naposledy zaznamenali v Beskydách v polovině října loňského roku. Pak šla do potulky a již se nám nepodařilo zachytit její signál, mladí ptáci létají „do světa na zkušenou“ a není výjimkou, že v rámci svých potulek zalétají stovky kilometrů od místa narození.

Text: Petr Orel 

Foto: Petr Orel 

Video: Aktuálně.cz