Signály orlů skalních zachytí nejvyšší vrchol Beskyd

Lysá hora/Bartošovice – Projekt Návrat orla skalního do české přírody získal nového silného spojence. Stala se jím meteorologická stanice na Lysé hoře, nejvyšším vrcholu Beskyd, do kterých ochránci přírody mladé orly vypouštějí. Vladimír Ondruch z Českého hydrometeorologického ústavu, který na Lysé hoře pracuje, se stal novým členem týmu ornitologa Petra Orla. Ten řídí projekt, pro jehož úspěch je zásadně důležité, mít o pohybu dravců přehled. Anča, Cecilka, Babča a další orli, které lidé v posledních dvou letech do volné přírody v Beskydech vypustili, mají na těle připevněnou vysílačku.

Meteorolog Vladimír Ondruch na vrcholu Lysé hory poprvé zkouší najít signál některého z orlů.

Podle signálu je možné orla identifikovat a odhadnout i jeho přibližnou polohu. "Skener nám poví pouze sílu signálu a směr odkud přichází, zbytek je už jen otázkou praxe," řekl Otakar Závalský, další člen týmu. Nevýhodou pro ornitology bylo, že se při monitorování dravců dosud na Lysou horu dostali jen přibližně jednou za měsíc. "Bylo to finančně i časově náročné," vysvětluje Petr Orel.

Otakar Závalský vyhlíží orly. Petr Orel mezitím vysvětluje jak zacházet s anténou a skenerem.

"Proto jsme se vydali za meteorologem, který na Lysé hoře pracuje, a zapojili jsme ho do projektu. Pan Ondruch vyjde třikrát za den před svou stanici a pokusí se jedním z našich skenerů zaměřit všech sedm orlů," popsal plán Petr Orel. "Lysá hora je ideální místo pro pozorování orlů, dosáhli jsme tam dokonce mnohem lepších výsledků, než při zaměřování orlů z letadla. Je to nejvyšší bod široko daleko, svou výškou podstatně převyšuje i okolní kopce, takže je velmi snadné tady zachytit orlí signál," vysvětlil návštěvy Lysé hory Orel.

Sešit pro meteorology
Otakar Závalský nadepsal pro meteorologa speciální sešit. Na jeho obálku vypsal údaje, které je třeba zaznamenat, seznam čísel se jmény orlů a e-mailovou adresu Stanice na záchranu volně žijících živočichů, kam bude Vladimír Ondruch aktuální data posílat.

Vrchlo lysé hory je skoro na česko-slovenských harnicích, za pěkného počasí z něj můžeme spatřit Roháče na východě i Praděd na západě.

"Pro člověka, který je tady stále, je monitoring otázkou pěti minut, nám výlet sem zabere minimálně půl dne," řekl Petr Orel na vrcholu nejvyšší beskydské hory s anténou a skenerem v ruce.
Oběma ornitologům se po chvíli pátrání podařilo najít signál pěti orlů, mezi nimi byla dokonce i orlice Anča, jejíž signál se neozval od prosince.

"Večer si všech pět orlů zakreslím do své mapy. Pamatuji si přibližný směr, odkud přicházely signály i jejich sílu," poznamenal Otakar Závalský u velké turistické mapy na vrcholu Lysé. "Naši orli dnes měli krásné počasí na cestování, signály přicházely ze všech směrů, všechno je jak má být."

Čtyřletý pomocník
Každý ze slovenských orlů, vypuštěných do české přírody, má na zádech malou vysílačku, která vydává do éteru unikátní rádiové signály. Specialista v tomto oboru, Lubomír Peške, je každý rok těsně před vypuštěním připevňuje mladým orlům tenkými teflonovými pásky.

"Vysílačky vydrží pracovat asi čtyři roky, což je doba, po kterou orli ještě nemají svá vlastní teritoria a veškerý čas tráví na takzvaných potulkách po širokém okolí, proto je nemožné naše orly v tomto období bez vysílačů vystopovat," vysvětlil přítomnost vysílaček Petr Orel.

S monitorováním vypuštěných orlů pomáhá světově uznávaný odborník na radiotelemetrii Lubomír Peške.

Ve čtyřech letech orli zakládají rodiny a vymezují si svá teritoria, kde zůstávají celý život. Pro ornitology potom není problém orlí hnízdo najít a zkontrolovat, zda jsou orli v pořádku. Baterie ve vysílačce se vybije, teflonové pásky vlivem počasí povolí a celá krabička pak odpadne.

Každý orel má svou specifickou frekvenci a ta se na displeji skeneru zobrazuje jako čtyřmístné číslo. Oba ornitologové už je znají zpaměti, a tak při měření okamžitě hlásí, kterého ze sedmi orlů zrovna zachytili.

Text: Ondřej Netočný

Foto: Ondřej Netočný, Aktuálně.cz