Všem mláďatům byly nainstalovány vysílačky

V pondělí 31.7. 2006 v odpoledních hodinách byly všem mláďatům nainstalovány vysílačky, tuto náročnou práci bravurně provedl RNDr. Luboš Peške, světově uznávaný odborník na pozemní a satelitní telemetrii ptáků.

Okna vypouštěcí voliéry byla „slavnostně“ otevřena ve středu 2.8.2006 okolo 10.30. Této významné fáze projektu se zúčastnilo na 30 spolupracovníků, zástupců sponzorů a pozvaných hostů.

První let „našich“ orlů tak např. sledoval RNDr.František Pojer, náměstek ministra ŽP, kolegové ze Slovenska Ing.Ján Korňan a Metod Macek, Ing.Petr Čolas, ředitel ZOO Ostrava, RNDr.L.Peške, zástupci Správy CHKO Beskydy, Ing.V.Pavel, lesní správce LČR s.p.,

zástupci medii – zpravodajství ČT a partneři z online deníku aktuálně.cz.

Po půlhodině napětí opustil vypouštěcí voliéru jako první samec David ( narozen 8.5.2006 – váha před vypuštěním 2.64 kg- všichni ptáci byli naposled zváženi při instalaci vysílaček 31.7.06 ), vylétl velmi razantně ze zadní části voliéry a ukázal všem, že i první volný let může být majestátní a jistý.

Po dalších 20 minutách po menším rozhlídnutí na vypouštěcím okně opustila voliéru Cecilka ( narozena 5.5.06 – 4,oo kg), také ona se všem přítomným předvedla v nejlepším světle, ač obtěžována dvěma ostříži majestátně zakroužila a jistě dosedla na špici nedalekého smrku.

Anča ( nar. 26.4.06- 3,75 kg) si dala na čas a voliéru opustila až po 3 dalších hodinách, nejmladší ze tří samic – Babka ( nar. 7.5.2006 – 3,59 kg) vylétla až v pozdních odpoledních hodinách.

První poznatky z volného letu orlů skalních jsou následující: Můžeme uvést, že dnes, tj. v neděli 6.8. se Anča a Babka pohybují ve vzdálenosti do 500 m od vypouštěcí voliéry, pravidelně odebírají potravu na krmících místech a Anča předvádí velmi zdařilé lety, bez problémů vystoupá ze země, téměř kolmo, 30 m na nejbližší vhodný strom. David se pohybuje nejdále od voliéry, i když již nad ní i několikrát zakroužil, a dnes, v neděli ráno byl vzdálen cca 1,5 km, Cecilka je blíže, zhruba do 1 km. David ani Cecilka zatím krmiště nenavštívili, jsou však v dobré fyzické kondici a několik dnů hladovění jim jenom prospěje.

Zajímavým, důležitým a pozitivním poznáním pro nás je, že nedaleko hnízdící ostříži lesní již orly nenapadají a nechávají je v klidu přelétávat.

Text: Petr Orel

Foto: Ing. Petr Čolas, Drahoslav Ramík, Václav Dorazil, Miroslav Bitter