Aktivity projektu v roce 2020
Monitoring
Monitoring probíhal v průběhu celého roku, zájmové lokality byly navštěvovány pravidelně, šlo především o tři lokality, dále jsme několikrát navštívili vytipovaná místa v Moravskoslezských Beskydech a v Javorníkách.
Lokalita 1:
V rámci intenzivního monitoringu v průběhu ledna až března bylo zjištěno, že hnízdní pár (samice „Libavá“ a samec „Slávek“, oba narozeni v roce 2009, tedy 11 letí orli) neupravili své dříve využívané hnízdo umístěné na jedli bělokoré. Tedy v lokalitě, kde tento pár úspěšně vyvedl mláďata již v roce 2014, 2015 a 2016 a 2019. Důvodem je s největší pravděpodobností skutečnost, že hnízdní strom již téměř zaschl. Byla proto prověřena další, v minulosti využívaná hnízdiště, ale ve všech případech z negativním výsledkem. Nalezeno bylo nově vystavěné hnízdo, bohužel také postavené na odumírající jedli. Přestože bylo orly vyzdobeno, nebylo nakonec obsazeno. Předmětný pár orlů v hnízdní sezóně 2020 nehnízdil. V průběhu měsíce listopadu, budeme zjišťovat, i s pomocí fotopastí, zda je tento pár v pořádku.

Až do dubna toho roku jsme měli možnost sledovat pohyb loňského mláděte, samice Elišky, která má nainstalovanou nožní vysílačku. Zjistili jsme poměrně zajímavé údaje z disperze této orlice, během jednoho dne byla schopna překonat vzdálenost okolo 500 km. Naposledy se nám její vysílačka ozvala koncem dubna 2020, orlice by měla být v pořádku, v poruše je vysílačka.


Lokalita 2:
Druhý hnízdní pár orlů skalních držící teritorium v Oderských vrších byl taktéž velmi pravidelně, celoročně monitorován. Lokalita byla navštívena cca 20 krát. Hnízdní pár tvoří v daném případě samec „Wabi“ (nar. 2012, tedy 8 letý) a samice Oldřiška, její stáří jsme dle vybarvení opeření vyhodnotili na 4 roky (nar.2016). Orlice nemá ornitologický kroužek ani žádnou jinou identifikaci. Tento pár v hnízdní sezóně 2020 upravil a vyzdobil své hnízdo z roku 2019, situované na jedli bělokoré, kde v daném roce nebylo hnízdění úspěšné (mrtvé mládě ve stáří cca 25 dnů bylo nalezeno mrtvé na zemi pod hnízdem). Ke snůšce došlo koncem měsíce března 2019, v květnu se pak narodilo mládě. Na místě jsme 7. května t.r. viděli mládě ve stáří 4-5 dnů. Při následné kontrole za cca 14, resp. za tři týdny jsme zjistili, že hnízdění bylo neúspěšné, mládě se z nám neznámých důvodů ztratilo. Při následné fyzické kontrole hnízda byla zjištěna příčina neúspěšného hnízdění. Jde o důvod, který vyplývá z využívání daného území Armádou ČR. Na základě toho zjištění jsme vyvolali jednání s přednostou Vojenského újezdu Libavá a dohodli se na dalším režimu v hnízdním teritoriu v letech následujících. Přednostovi VÚ Libavá děkujeme za vstřícný postoj. Předmětný pár drží hnízdní teritorium velmi pevně a je předpoklad, že úspěšného vyhnízdění v nastávající hnízdní sezóně. Také tento pár monitorujeme v tomto období s pomocí fotopastí.

Lokalita 3:
Toto území navazuje více méně na předchozí orlí hnízdní teritoria. Zde byla v průběhu celého roku, resp. do září 2020 monitorována samice orla skalního Agáta. Tato byla vypuštěna v polovině srpna 2019 (nar. 2017, témž roce utrpěla úraz na nebezpečném sloupu NN, vypuštění po rehabilitaci, v roce 2018 nebylo úspěšné). Orlice byla nalezená uhynulá začátkem září t.r., jako příčina úhynu byla Státním veterinárním ústavem v Olomouci stanovena aspergilóza, tedy infekční houbové onemocnění. Jako zdroj onemocnění se nejvíce jeví hlodavci (především potkani) vyskytující se u skládky komunálních odpadů, v jejíž blízkosti orlice velmi často lovila.
Určitě nejzajímavější a nejzásadnější zjištění z letošního roku je vytvoření nového páru orlů skalních, který tuto lokalitu obsadil. Jde o námi vypuštěnou orlici Toničku (nar. 2011), která má velmi dlouhý a dramatický příběh a mladého samce, v letošním roce teprve tříletého. To je také důvodem toho, že letošní hnízdění nebylo úspěšné, vajíčko nebylo oplozeno. Samec ještě pohlavně nevyspěl. Přesto je to velmi pozitivní zpráva, která také dokazuje, že orli skalní mají velmi vyvinuté sociální cítění, že jednotlivé páry spolu komunikují, jejich hnízdní teritoria na sebe navazují. Vytvořila se tak mikropopulace orla skalního, která má již šanci se dále rozvíjet.

Ostatní lokality
Především šlo o Beskydy, kde pravidelně monitorujeme několik oblastí, především Veřovské vrchy (zde se utvořil vůbec první hnízdní pár v rámci předmětného projektu, bohužel v průběhu roku 2012 došlo k jejich zástřelu), oblast okolo vrcholu Ropice a Malého Polomu. Zde je také zaznamenáván a zdokumentován poměrně pravidelný výskyt adultních jedinců v tomto roce. Dalším místem kde nepravidelně provádíme monitoring, je i oblast pohoří Jeseníků. Zde jsou pozorování spíše nedospělých exemplářů orla skalního, stálý výskyt zatím zaznamenán nebyl. Další lokalitou, kterou jsme prověřovali, byla oblast Javorníků. Hnízdní aktivity jsme však nezaznamenali.

Za další velmi pozitivní zprávu pak považujeme nové zjištění z letošního roku, že jedna ze samic vypuštěných v rámci našeho projektu „Návrat orla skalního do ČR“ hnízdí v Žilinském kraji, nedaleko hranic s ČR. V letošním roce jsme u ní zaznamenali úspěšné vyvedení mláděte. Doposud tento pár orlů skalních unikal pozornosti našich slovenských přátel. Bohužel se nám zatím nepodařilo zjistit, o kterého jedince se jedná, s jistotou můžeme tvrdit, že nosí na zádech námi nainstalovanou, již nefunkční, vysílačku.