Čáp v zimě

Čáp bílý je známý oblíbený pták. Navíc všichni dobře vědí, že čápi na zimu odlétají na jih. Zimoviště našich čápů leží v Africe, v rozsáhlé oblasti od středního toku Nilu po Jihoafrickou republiku.

Zůstane-li proto některý z čápů v zimě u nás, vzbudí značnou pozornost. Každoročně několik čápů na podzim neodletí. Důvodem je nejpravděpodobněji nějaký zdravotní handicap, který nemusí být na pohled viditelný, ale který mu zabrání absolvovat dlouhé přelety během tahu. Handicap může později pominout, ale tahový pud mezitím vymizí, protože by čáp už byl na zimovišti a proto u nás zůstane.

Problémem takových jedinců pravidla není nízká teplota, protože čápi jsou otužilí a snesou i teploty pod -15°C, ale nedostatek potravy. Je-li zima bez sněhu, mohou lovit hlodavce na polích a loukách nebo ryby na nezamrzlých vodách. Často takto čápi přezimují bez jakékoli pomoci. Samozřejmě to je pro ně značná zátěž a chce-li jim někdo pomoci, může je přikrmovat. Čápi jsou lovci, takže vhodnou potravou jsou ryby přiměřené velikosti nebo porcované kousky masa. Potravu můžete nechat na místě, kde se čáp zdržuje, ale pouze v množství, které ihned spotřebuje. Zůstane-li maso venku delší dobu, může lákat potulné kočky případně jiné masožravce.

O zimujícím čápovi informujte nejbližší záchrannou stanici, ale pokud dobře létá, nemá cenu se pokoušet o odchyt. Záchranná stanice čápa odchytí pouze v případě, kdy je viditelně poraněn nebo je jeho stav už tak vážný, že nedokáže vyletět k nocování na vyvýšené místo a přespává na zemi.

Je potřeba zdůraznit, že u nás nezůstávají v zimě jen čápi, ale i další přísně tažní ptáci. Ti však většinou nejsou tak nápadní a jejich přítomnost zaregistrují pouze odborníci.

Jan Kašinský

stare-mesto-u-frydku-mistku-prosinec-2009-teplota-18c

Staré Město u Frýdku-Místku, prosinec 2009, teplota -18°C