Stejně jako v minulých letech, znamená i letošní přelom jara a léta období, kdy se do stanice hrne neustávající proud zvířat. Důvodem jsou mláďata zejména ptáků, která poprvé opustí hnízdo. Jejich první letecké pokusy končí často na zemi. Několik dalších dnů je těch nejkritičtějších v ptačím životě.Stejně jako v minulých letech, znamená i letošní přelom jara a léta období, kdy se do stanice hrne neustávající proud zvířat.
Důvodem jsou mláďata zejména ptáků, která poprvé opustí hnízdo. Jejich první letecké pokusy končí často na zemi. Několik dalších dnů je těch nejkritičtějších v ptačím životě. Ve volné přírodě to je období pro ptáky těžké, v blízkosti lidí často mnohem těžší. Kromě lišek, kun a dravých ptáků, se zde přidávají toulavé kočky, volně pobíhající psi a na frekventovaných silnicích projíždějící auta. V letošním roce se v závěru června projevilo na příjmech i mimořádně deštivé počasí spojené s povodněmi na řadě míst. V souvislosti s vlastní povodní jsme zaznamenali pouze jediný příjem, a to korálovku – exotického hada nalezeného na jedné dříve zaplavené zahradě u Nového Jičína, dva dny po přívalu. Ovšem každodenní déšť znamenal pro mnohé ptáky vážný problém. Špatně létající mláďata, která navíc nemají opeření v kvalitě dospělých ptáků, snadno promoknou a zůstanou na zemi, kde jen obtížně osychají. Dospělí ptáci v dešti jen velmi těžce shánějí potravu a nakrmí proto jen některá mláďata. Deštivé počasí, které u nás začalo 19.června se na příjmech projevilo zcela jednoznačně. V první dekádě června jsme přijali 48 živočichů, ve druhé 51 a ve třetí to bylo 112 zvířat. Celkem se do stanice tedy dostalo 211 zvířat. Na prvním místě jsou už tradičně poštolky obecné – 75 ptáků, na druhém s odstupem rorýsi obecní 22.
Kuriozitou byl příjem mladé bílé sojky, nalezené na zahradě ve společnosti dalších mláďat a dospělých ptáků. Měla sice čistě bílé peří, ale modré oči. Nejednalo se tedy o klasického albína, ale spíše o vadu, nazývanou leucismus. Sojka měla od počátku problémy s koordinací pohybu v otevřeném prostoru a celkové chování nebylo normální. Mohlo to souviset s tím, že takto zbarvení živočichové mívají ještě další (i vnitřní) zdravotní defekty.
V souvislosti s nárůstem počtu přijatých zvířat se dostáváme do situace kdy jsme kapacitně téměř naplněni, významně stoupá také finanční a personální náročnost provozu, „jedeme“ od rána do večera, včetně sobot, nedělí a svátků. Z hlediska potřeby finančních prostředků na provoz není situace vůbec růžová, zatím nemáme dojednané a uzavřené smlouvy na letošní rok s některými rozhodujícími donátory, jako je např. Statutární město Ostrava ( odkud ročně převezmeme do péče až okolo 300 zvířat). Pro nás obtížně pochopitelné je, že jakoukoliv finanční participaci již druhým rokem zamítlo Statutární město Frýdek-Místek ( v roce 2008 jsme ze správního území tohoto města přijali 150 živočichů ! ). Naopak je řada menších obcí, které z vlastní iniciativy na provoz našeho zařízení menší částkou pravidelně přispívají jako jsou např. Velké Albrechtice, Bernartice nad Odrou, Suchdol nad Odrou atd.