Co nového na stanici

Čápi

Naše mláďata čápů bílých už začínají velmi intenzivně trénovat křídla a tak posilovat svalové systémy, je to otázka 14 dnů a opustí hnízdo. Obě mláďata vypadají vitálně a jsou téměř dorostlá. Také náš jedináček u čápů černých se má k světu, jeho dosavadní vývoj je optimální a rodiče o něj trpělivě pečují.

Již téměř vyspělá mláďata čápů bílých
Již téměř vyspělá mláďata čápů bílých
Náš jedináček čápa černého také odrůstá

 

Orel mořský Lojza

Jak jsme informovali na našem webu, 12.5.2016 jsme vypustili do volnosti orla mořského, kterého se nám podařilo zachránit po otravě carbofuranem ( šlo o druhotnou otravu). Orel mořský, kterého jsme pojmenovali Lojza si to namířil na sever a v tomto směru zatím dále pokračuje. V současné době je na polském území (viz situační mapka), vzdušnou čarou uletěl zhruba 500 km. Podle monitorovaného pohybu mu nic nechybí a je zřejmě v dobré kondici, což nám samozřejmě dělá radost.

Místo-poslední-lokace-orla-mořského-Lojzy
Místo-poslední-lokace-orla-mořského-Lojzy

 

Čáp Patrik

Náš odchovanec, loňské mládě čápa černého- samec  Patrik strávil zimní období na jihu Izraele, což jsme velmi kvitovali, poněvadž jde o jednu z mála zemí, kde mohou ptáci relativně v klidu zimovat a přímé ohrožení člověkem je minimální. Pohyb mladých čápů černých není úplně znám, náš Patrik se na zpáteční cestu vydal až okolo 10.května 2016. Šťastně překonal Sýrii, Turecko, Bulharko, Rumunsko a v současné době pobývá v Maďarsku ( viz situační mapka), nemá kam spěchat, nemá domovské teritorium, důležité je, že zdravý a zatím se vyhnul všem nástrahám života ve volné přírodě.

Poslední-lokace-čápa-Patrika
Poslední-lokace-čápa-Patrika

 

Jenom od počátku května k dnešnímu datu ( 24.6.) jsme do záchranné stanice převzali 412 ex. zraněných nebo jinak handicapovaných volně žijících živočichů, především mláďat. Přes naši velkou snahu eliminovat příjem mláďat nevyžadujících lidskou péči, je pořád určitě procento zbytečných příjmů. Apelujeme proto na veřejnost, aby raději předem zatelefonovali a nechali si poradit, zda to, či ono mládě zasluhuje nějakou pozornost, jestli není nejlepší ho nechat v klidu nebo jenom opatrně přesunout na klidnější místo.  Je to obrovské množství zvířat, které vyžaduje velké ošetřovatelské úsilí.  Vrcholí také naše ekovýchovné aktivity v našem návštěvním středisku- Domu přírody Poodří. V posledních dvou měsících máme plno, jde především o návštěvy škol všech stupňů, které u nás absolvují ekovýchovné programy, případně spojené s terénními exkurzemi.

Jedním z našich posledních přijatých pacientů je také mládě čápa černého, které vypadlo z hnízda a utrpělo složitou frakturu na pravém křídle
Jedním z našich posledních přijatých pacientů je také mládě čápa černého, které vypadlo z hnízda a utrpělo složitou frakturu na pravém křídle