Do záchranných stanicích, tedy i k nám se nejčastěji dostávají nevyspělá, osiřelá mláďata z pozdních vrhů, které probíhají v druhé polovině srpna a v průběhu září. U těchto vrhů mláďat jsou zaznamenávány poměrně velké ztráty- úhyny a jde o zcela přirozenou regulaci populace. Samice navíc neprosperující mláďata často opouští, protože má starost sama se sebou, aby do zimy přibrala na optimální hmotnost, zajistila si dostatek podkožního tuku k hibernaci. Ježci, oba druhy, jak západní, tak východní nejsou nijak ohroženy, nejsou předmětem zákonné ochrany v ČR, jsou pouze uvedeni v Bernské úmluvě v příloze č. III. ( Úmluva o ochraně rostlin a živočichů v Evropě). Mláďata ježků z pozdních vrhů velmi často trpí parazitárními onemocněními, které v mnoha případech vedou k úhynu. Snad nejvážnější je plicní kapilarióza ježků. K odčervení se používá několik léčiv, my používáme zpravidla Ivomec (ještě bývají k dostání Panacur a Destomax), dávkují se dle hmotnosti ježka, aplikují se injekčně pod kůži. Každá záchranná stanice musí mít smlouvu s veterinárním lékařem, nicméně v těchto případech jde o rutinní praxi. Mladí ježci přijatí na podzim do péče se odčervují preventivně. Je nutno uvést, že infekce jsou v řadě případů tak silné, že ani podání zmíněných léčiv nepomůže. Velmi důležité je pak zbavení zevních parazitů (blech, klíšťat), i tyto mohou při invazi a v kombinaci s dalšími negativními vlivy způsobit úhyn ( použít se dají jakékoliv přípravky, které jsou určeny pro kočky). Naše kapacita na péči o ježky je cca 80 exemplářů. Sehnat vhodné krmení není nijak náročné z hlediska dostupnosti, dnes se dají koupit i krmné směsi určené přímo pro ježky, jinak je poměrně vhodná kočičí potrava (konzervy, granule). Nicméně poměrně náročné je to pro nás s ohledem na prostor a fyzické možnosti, větší kapacitu prostě nemáme. Nejde vůbec o levnou záležitost, roční náklady na krmení, léky, ošetřování u nás přesahují 220 tis. Kč (ročně u nás přijmeme okolo 400 ježků).
Proto také vážným zájemcům o péči o ježka přes zimní období určitě nevymlouváme, naopak, poskytneme metodický materiál, kde jsou všechny potřebné informace. Nicméně každý si musí být vědom toho, že ježek je noční zvíře, poměrně hlučné a potřebuje každodenní péči a také, že nejde o domácího mazlíčka na hraní pro děti, ale volně žijícího tvora. Takže žádné mazlení, v opačném případě na to může ježek po vypuštění do volnosti doplatit, ne každý ho vítá na své zahradě vřele. Máme řadu nedobrých zkušeností.
!!! Rozhodně tento text neberte jako pobídku k „velkosběru“ ježků v okolí. Přednostně bychom měli ježky nechat v jejich domácím prostředí. Pokud máte ježka na zahradě, můžete mu pomoci dokrmováním jakýmkoliv krmivem pro kočky. Ježek zůstane ve svém prostředí a bude nadále využívat také nabídku přirozené potravy.!!!