Jízda pro Plaváčka

Charitativní jízda pro vydru Plaváčka – jede se na všem co má kolečka na vlastní pohon.
Můžete se pobavit, zasportovat si a přitom pomoci vybudovat ubikaci pro vydry říční v záchranné stanici. Stačí se přihlásit na Memoriál Jana Veselého, který se jede v sobotu 25. 8. 2018 na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě. Více se o celé akci dozvíte zde

Vydra říční je lasicovitá šelma dobře přizpůsobená životu ve vodě. Celková délka těla 60 – 80 cm, z toho přibližně polovinu tvoří svalnatý ocas. Hmotnost kolem 10 kg. Před vodou je chráněná velmi hustou srstí. Na jednom cm2 je přes 40 000 chlupů. Nohy jsou poměrně krátké, opatřené plovacími blanami, s dobře vyvinutými všemi pěti prsty. Stopa je tedy pětiprstá. Hlavní potravu tvoří ryby, ale loví i jiné živočichy vyskytující se v blízkosti vody a ve vodě – raky, škeble, vodní ptáky, ondatry, hryzce, apod. V první polovině 20. století byla na většině území Evropy téměř vyhubena. Později začala jejich početnost v souvislosti s přísnou ochranou znovu stoupat, a vzestup byl patrný i na našem území. Během mapování v roce 1992 byla vydra zaznamenána na 30% mapovacích kvadrátů při posledním mapování v roce 2011 to už bylo téměř 95% kvadrátů.

Se vzrůstající početností souvisí i rostoucí počet vyder, přijatých do záchranných stanic, včetně Záchranné stanice Bartošovice. V rámci Národní sítě to je v průměru kolem 20 kusů ročně. Zhruba polovinu tvoří mláďata. Pokud se do lidské péče dostane mladá vydra, závislá na krmení mlékem, dojde při jejím odchovu zpravidla k vytvoření velmi silné vazby na lidi a šance na úspěšné vypuštění do přírody klesá na minimum.

To je případ i našeho Plaváčka, mláděte přineseného v září roku 2017 vzedmutou vodou potoka, po silném dešti. Možná se jednalo o mládě, které matka ztratila při evakuaci zaplavené nory a neudržela ho při přesunu. Po několika dnech krmení mlékem z láhve, se mládě začalo hlasitě dožadovat společnosti kohokoli, kdo byl ochoten s ním být, takže bylo zřejmé, že snahy o vypuštění se asi minou účinkem. Navíc v období, kdy by měl být pravidelně v hlubší vodě, a začít se učit lovit ryby, připadlo na zimu a nebylo možné ho nechat venku u rybníka, kde by mohl trénovat. V přírodě mláďatům pomáhá při učení matka. Osamělé mladé vydře většinou trvá až několik měsíců, než se naučí sama ryby chytat. Šance na samostatný život v přírodě ještě více klesají.

Potřebujeme tedy vybudovat vhodnou ubikaci pro trvalé umístění vyder v zajetí. Ubikace bude umístěna v expoziční části našeho návštěvnického střediska a návštěvníci Domu přírody Poodří tak budou mít možnost pozorovat její aktivity jak na suchu, tak ve vodě. Jejím prvním obyvatelem bude právě Plaváček.