Polovina prázdnin je pro nás přelomovým obdobím, kdy končí nejnáročnější část roku. Je to období mláďat a ve stanici denně přibývají další a další zvířata. Sezóna mláďat sice pomalu začíná již v březnu, ale hlavní nápor přijde až v květnu a následujících dvou měsících. Od 1.5. do 31.červencePolovina prázdnin je pro nás přelomovým obdobím, kdy končí nejnáročnější část roku. Je to období mláďat a ve stanici denně přibývají další a další zvířata. Sezóna mláďat sice pomalu začíná již v březnu, ale hlavní nápor přijde až v květnu a následujících dvou měsících. Od 1.5. do 31.července, jsme přijali celkem 427 živočichů 66 druhů. Znamená to průměrný denní příjem 4 až pěti zvířat. Mláďata v tomto množství tvoří 2/3.
Další nejběžnější příčinou příjmu jsou nejrůznější úrazy, zejména po střetu s autem, u ptáků pak nárazy do překážek, popáleniny elektrickým proudem, postřelení a ve dvou případech odchyt ulétlých sokolnicky vedených dravců. V obou případech šlo o křížence velkých sokolů a jejich volný pohyb v přírodě je z hlediska ochrany přírody nežádoucí. V devíti případech se do stanice zvířata dostala v přímé souvislosti s napadením psem nebo kočkou. Jsou to jednak zvířata, která pes nebo kočka přímo uloví, nebo například kočka uloví rodiče resp. strhne hnízdo a osiřelá mláďata poté občané přinesou do stanice. Počet se nijak nemění ve srovnání s minulými roky a dá se odhadnout, že to je nepatrný zlomek skutečného počtu.
Když se podíváme na příjmy podle druhů, vede poštolka obecná (76 ex.), na druhém místě je rorýs obecný (53), na třetím bažant (31). Následuje kos černý (21), kalous ušatý (19) a sýkora koňadra (15).
Zajímavostí je 13 veverek obecných přijatých převážně z měst (Ostrava, Havířov, Kopřivnice). Naznačuje to hlavně výrazný nárůst jejich stavu v posledních letech.
Přestože v příjmech převažují ptáci, přijali jsme i 49 savců, 12 druhů. Kromě zmiňovaných veverek i ježky západní – většinou v souvislosti s poraněním sekačkou, srnčata a mladé zajíce. Dále například 3 druhy netopýrů, kunu skalní, lasici kolčavu a „stříbrnou“ lišku – pesce polárního. Ojedinělý je příjem mladého plcha lesního.
Zajímavostí jsou tři případy, kdy kachny zahnízdily v intravilánu obcí nebo měst a poté, kdy se mláďata vylíhla, nedokázaly je odvést k vodě. Kachny odvádějí mláďata pěšky a v těchto případech jim v tom zabránily ploty nebo stavby. Jednalo se o jednu rodinku poláků velkých (4 ml.), jednu rodinku kachen divokých (9 ml.) a jednu rodinku morčáků velkých (4ml).Morčák velký je kachna jejíž počty se v posledních letech zvyšují, přesto je její hnízdění ještě relativně vzácností. Toto bylo navíc poprvé, kdy se morčák velký dostal do stanice.
V červnu jsme přijali samce orla stepního (Aquila rapax), nalezeného u Hustopečí n. Bečvou. Jde o mimořádně vzácný případ záletu. Orel byl silně vyhublý, doslova v kritické kondici a uhynul po převozu na veterinární ošetřovnu. Nebyly na něm žádné známky držení v zajetí takže pravděpodobně sám zalétl. Nejbližší oblasti pravidelného výskytu jsou v okolí Černého moře, na Ukrajině a v severní Africe. Nebyl zraněn ani vážně nemocen a nejevil známky otravy. Podle celkové zchátralosti se lze domnívat, že zahynul sešlostí věkem.
Ve výše uvedených počtech zvířat není zahrnuto 50 vajíček ještěrek obecných, nalezených v hromadě štěrkopísku na stavbě. Jedná se zjevně o několik snůšek. Vajíčka jsme umístili do venkovního líhniště v areálu „Živé zahrady“ a v průběhu minulého týdne se první mláďata začala líhnout.
Další poměrně velkou akcí, byl záchranný transfer zhruba 600 pulců rosničky zelené ze zahradního bazénu. Pulci byli rozděleni do několika lokalit a v současné době už se postupně proměňují na žabky.