Konzervu místo petardy

Každoročně se v souvislosti s koncem roku objevují v médiích příspěvky s radami chovatelům psů a koček, jak se zachovat při silvestrovských ohňostrojích. Počínaje radou, být s pejskem v nejrušnějších chvílích doma – nejlépe ve sklepě, až po rady odcestovat do hor nebo podat mu sedativa.

Salvy petard a dělobuchů a záblesky ohňostrojů, jsou pro zvířata nesmírně stresující. Řada chovatelů psů vám potvrdí, že i služební a lovečtí psi, cvičení na střelbu a zvyklí na výstřely, mohou v souvislosti s novoročními oslavami podlehnout panice.

Zatímco své psy a kočky vidíme. Vyděšených divokých zvířat si nikdo nevšimne, dokud nenarazí při úprku do nějaké překážky, tak jako se to stalo před několika lety při ohňostroji v Praze, kdy hejno vyplašených labutí narazilo do trolejí na mostě, a poranění ptáci padali mezi přihlížející diváky.

Vím, že by bylo naivní myslet si, že podobné články zabrání lidem odpalovat petardy a ohňostroje. Podívejme se na to ještě z jiného hlediska. Cena, kterou zaplatíme za pyrotechniku odpálenou za čtvrt hodiny Novoročních oslav, několikanásobně překračuje celoroční rozpočet všech záchranných stanic pro volně žijící živočichy, útulků pro psy, kočky, fretky a další zvířata. Udělejte to nejen pro letošní rok, ale i do budoucna jinak. Místo nákupu krabice petard, pošlete příspěvek záchranné stanici nebo kupte konzervu pro psy v útulku. Pomůžete nejenom pracovníkům záchranných stanic a útulků, ale i všem zvířatům ve vašem okolí a chovatelé psů nebudou muset kupovat sedativa nebo se s pejsky zavírat do sklepů.

Jan Kašinský