Malé ohlédnutí za rokem 2007 v řeči čísel

Počtem 978 přijatých zvířat se loňský rok nijak nelišil od roku předcházejícího, kdy se do stanice dostalo 992 zvířat. Největší podíl tvoří už tradičně mláďata. Bylo jich celkem 463 – tj. 47,3% . Na druhém místě to byly nejrůznější úrazy, nejčastěji po střetech s dopravními prostředkyZáchranná stanice

Počtem 978 přijatých zvířat se loňský rok nijak nelišil od roku předcházejícího, kdy se do stanice dostalo 992 zvířat. Největší podíl tvoří už tradičně mláďata. Bylo jich celkem 463 – tj. 47,3%.

Na druhém místě to byly nejrůznější úrazy, nejčastěji po střetech s dopravními prostředky – 98 případů a v případě ptáků, zranění na elektrovodech. Jedná se o popáleniny po zásahu el. proudem – 65 ptáků a o zranění po nárazu do vodičů – 13 případů.

V červenci jsme přijali sokola stěhovavého s úplně amputovaným levým křídlem v oblasti ramenního kloubu. Jednalo se o zranění staré nejvýše 24 hodin. Bylo zřejmé, že o křídlo přišel po nárazu do nějaké překážky a jako nejpravděpodobnější se jeví náraz do elektrovodu během útoku na kořist. Sokol dosahuje při střemhlavém útoku rychlosti kolem 300 km/h a náraz do překážky v takové situaci končívá špatně. Přestože prodělal náročnou operaci, byl rozsah zranění neslučitelný se životem a sokol po dvou dnech uhynul.

Při pohledu na statistiku zjistíme, že jsme se v loňském roce nejčastěji starali o ježky západní – (200) a o poštolky obecné (189). Na dalších místech pomyslného žebříčku jsou: rorýs obecný (81), káně lesní (44), labuť velká (43), čáp bílý (29) a puštík obecný (28). Těchto sedm nejčastěji přijímaných druhů tvořilo 2/3 všech příjmu. Zde připomínám tragické případy labutí. Z celkového počtu 43 jedinců, jich 37 v loňském roce přistálo na olejové laguny fy. Diamo Ostrava. Pouze jednu z nich se podařilo po očištění vypustit.

V rámci záchranných programů pro vybrané, silně nebo kriticky ohrožené druhy ptáků jsme vypustili celkem 20 mláďat sýčka obecného a 32 mláďat sovy pálené. Jednalo se o ptáky narozené v zajetí v naši stanici, ale i o ptáky, které odchovala ZOO Ostrava a ZOO Olomouc.

Na našich stránkách, se můžete pravidelně seznamovat s dalším projektem. Tím je repatriační projekt „Návrat orla skalního do Moravskoslezských Beskyd“. V jeho rámci jsme v loňském roce vypustili 4 mláďata narozená ve volné přírodě na Slovensku. Jedná se vždy o mladší mládě z hnízda, ve kterém jsou 2. Toto mladší mládě se prakticky ve 100% případů stává obětí kainismu, vrozeného chování, při kterém starší mládě svého mladšího sourozence napadá zobákem tak intenzivně, až jej buď usmrtí nebo ho vyžene na okraj hnízda, kde mládě prochladne nebo vypadne. Podrobnosti naleznete zde.

Centrum ekologické výchovy (CEV) a informační centrum CHKO Poodří

Rostoucí zájem o ekovýchovné programy ze strany škol i o rodinné návštěvy, dokládá několik dalších čísel. V roce 2007 se všech aktivit pořádaných CEV zúčastnilo celkem 7860 osob. Ve srovnání s rokem 2006 – (5700), to je nárůst o 38%.

Žáčků, žáků a studentů škol mateřských, základních a středních absolvovalo naše programy 5765, studentů vysokých škol 594. Zbývajících téměř 1500 návštěvníků byly jednak organizované skupiny turistů, kteří absolvovali návštěvu ekocentra v rámci zájezdu, jednak rodinné skupiny nebo jednotlivci, kteří v období od května do konce října navštěvovali centrum ve volných dnech.