V minulém týdnu jsme do stanice přijali mladého kosa černého, nalezeného
ve Studénce. Jednalo se o mládě těsně po opuštění hnízda, špatně
létající a promáčené deštěm. Na tom by nebylo nic mimořádného,
kdyby kos nebyl zcela bílý. Jde o albína – tedy jedince který nemá v
peří ani kůži žádné barvivo.
V minulém týdnu jsme do stanice přijali mladého kosa černého, nalezeného ve Studénce. Jednalo se o mládě těsně po opuštění hnízda, špatně létající a promáčené deštěm.
Na tom by nebylo nic mimořádného, kdyby kos nebyl zcela bílý.
Jde o albína – tedy jedince který nemá v peří ani kůži žádné barvivo. Albinismus je genetická porucha, způsobující úplnou ztrátu schopnosti tvořit melanin – tedy černé barvivo. Albín tedy ztratí schopnost tvořit melanin na celém těle. Kromě bílého zbarvení peří má i bezbarvou kůži. Červeně zbarvenou oční duhovku způsobují prosvítající krevní vlásečnice.
Schopnost tvořit jiná barviva může zůstat zachována. Albinotičtí jedinci mohou být světloplaší, mívají potíže se zrakem a v přírodě jsou zpravidla snadným cílem predátorů.
Albinismus se vyskytuje nejen u zvířat, ale i u lidí, kdy jde o poměrně závažný zdravotní problém.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Albinismus
http://www.biolib.cz/cz/glossaryterm/dir71/id3341/
Mezi kosy se částečně bílí jedinci objevují poměrně pravidelně – ma jí různě velký podíl bílých per a mají tmavě zbarvenou duhovku a barvivo v kůži – v tomto případě nejde o albinismus, ale o leucismus, kdy chybí pigment v peří, ale zůstává alespoň částečně zbarvenáoční duhovka a zabarvená kůže. Zde je schopnost tvorby melaninu zachována, ale jde o poruchu jeho distribuce.
Kosa necháme v naši expozici živých zvířat, kde si ho návštěvníci mohou prohlédnout.
Text: Jan Kašinský
Foto: Jan Kašinský