Nové „byty“ pro ptáky

Jedním z praktických ochranářských opatření, kterými se naše ochranářská organizace dlouhodobě a intenzivně zabývá je vytváření nových hnízdních možností pro různé druhy ptáků. Nedostatek hnízdních příležitostí souvisí především s nedostatkem vhodných biotopů a nedostatkemJedním z praktických ochranářských opatření, kterými se naše ochranářská organizace dlouhodobě a intenzivně zabývá je vytváření nových hnízdních možností pro různé druhy ptáků. Nedostatek hnízdních příležitostí souvisí především s nedostatkem vhodných biotopů a nedostatkem starých stromů s dutinami vhodnými pro zahnízdění. Avšak i tato veskrze pozitivní opatření je potřeba vždy dělat uvážlivě, velmi zvažovat vhodnost umístění budek na vybrané lokalitě a to tak, aby nedošlo k podstatnějšímu ovlivnění struktury či fungování populace, ale i narušení vztahů jednotlivých druhů v rámci dané lokality.

Někdy lze umístit novou budku i v průběhu hnízdění, v případech kdy je původní hnízdo nevhodné. Příkladem jsou mláďata poštolek přemístěna z dešťového okapu do náhradní polobudky a vypadlý mladý puštík vrácený rodičům do náhradní polobudky. (viz foto)

Za ta dlouhá léta působení jsme vyvěsili již stovky budek, polobudek, či hnízdních plošin, pro dravce, sovy, pěvce i další druhy a to nejen v rámci záchranných programů kriticky a silně ohrožených druhů, které realizujeme.

V lednu toho roku jsme ve spolupráci s Městským úřadem v Novém Jičíně vyrobili a instalovali 100 budek pro drobné pěvce v lesoparku Skalky a blízkém okolí, tak aby tyto mohly sloužit již v letošní hnízdní sezóně.V prvním únorovém týdnu jsme v okrajové části Beskyd, po dohodě s Lesy ČR, vyvěsili 5 budek pro kulíška nejmenšího. Tato naše nejmenší sovička, která není o moc větší než vrabec, si bezesporu zaslouží lidskou pozornost a vytváření nových, vhodných hnízdních možností je jedním ze základních opatření pro jejich účinnou ochranu