Nové nástrahy

Dne 4.srpna jsme obdrželi zprávu od Policie ČR, že na poli mezi Bartošovicemi a Sedlnicemi je „jelen“, který má na hlavě a předních bězích zachyceno něco, co vypadá jako síť. Po příjezdu na místo, jsme zjistili, že se jedná o dvouletého daňka , který měl na paroží namotáno

Dne 4.srpna jsme obdrželi zprávu od Policie ČR, že na poli mezi Bartošovicemi a Sedlnicemi je „jelen“, který má na hlavě a předních bězích zachyceno něco, co vypadá jako síť. Po příjezdu na místo, jsme zjistili, že se jedná o dvouletého daňka , který měl na paroží namotáno několik desítek metrů elektrického ohradníku. Ve smyčkách měl současně zachyceny i oba přední běhy, takže se jen velmi obtížně pohyboval a neustále ztrácel rovnováhu. S pomocí policejní hlídky se nám daňka podařilo chytit a smyčky ohradníku odříznout.

 

 

 

Podle stavu v jakém byla kůže pod smyčkami, zachytil se už před několika dny. Byl silně vyčerpaný, ale kromě několika odřenin neměl žádné vážnější zranění. Nejhorší byla cca 5 cm dlouhá rána na předním běhu, ale byla to pouze roztržená kůže a rána nezasahovala do hloubky. Po ošetření povrchovou desinfekcí jsme daňka vypustili.

Tato situace však není nijak ojedinělá. Již 27.dubna byl námi v Bernarticích vyprošťován srnec, který měl paroží zachycené v plastové sítí, používané jako vázací materiál na balíky lisované slámy a podobná situace nastala i v červenci v Jistebníku, kde se do ohradníku parožím zachytil další srnec. Tento případ byl řešen členy MS Jistebník.

 

 

 

Elektrický ohradník síťového charakteru se může stát také pastí pro ptáky, např. výr velký se při lovu drobných zemních hlodavců do jednoho takového ohradníku zamotal koncem června t. r.   v obci  Valašská Bystřice. Způsobil si povrchová zranění a zhmožděniny nevážného charakteru, takže mohl být po několika dnech rehabilitace vypuštěn zpět do volné přírody.

 

 

 

Tyto případy potvrzují, že elektrické ohradníky a plastové sítě na balíky lisované slámy a sena mohou být mimořádně nebezpečnou pastí pro mnohé druhy živočichů a zvláště pro parohatou spárkatou zvěř. Srnci, daňci nebo i jeleni se mohou parožím do těchto materiálu zachytit a velmi snadno utrpět vážná zranění nebo uhynout vyčerpáním. Pokud by výše zmiňovaný daněk přešel jen několik desítek metrů dále, mohl se dostat do lánu vzrostlé kukuřice, kde by ho už nikdo nenašel.

 

 

Nejedná se sice o zcela novou situaci, ale jak elektrické ohradníky, tak vázání balíků lisované slámy a sena do plastové sítě se používá stále častěji a považujeme za velmi žádoucí, aby chovatelé a farmáři elektrické ohradníky alespoň nepravidelně kontrolovali.

 

 

Po ošetření jsme daňka vypustili

 

Vyprošťování takto uvízlých zvířat však vyžaduje zkušenosti a velkou opatrnost, proto jednoznačně doporučujeme se vždy v takového situaci co nejrychleji obrátit na nejbližší záchrannou stanici.

 

Text: Jan Kašinský

Foto: Petr Orel