Orel mořský s příznaky otravy

Foto otráveného orla mořského při příjmu 

Ve středu 17.2.2016 jsme okolo 15 té hodiny převzali od Městské policie v Kravařích samce orla mořského, dospělého jedince s příznaky těžké otravy. Orel byl nalezen občany při procházce ve volné krajině na k.ú. Kravaře před 14 tou hodinou. U otrav je u ptáků typická poloha se svěšenými křídly a hlavou, křečovitě sevřenými pařáty, všechny tyto příznaky byly také jednoznačně patrné i u toho exempláře. Přes naši veškerou snahu, v úzké součinnosti s veterinárním lékařem, orel mořský v nočních hodinách uhynul. Obsah volete byl odebrán a odeslán k toxikologickému vyšetření na Státní veterinární ústav v Olomouci.

 

Foto orla mořského těsně po uhynutí 

Určitě zatím nelze vyloučit, že příčinou smrti zvířete byl nervový jed Karbofuran. Jeho působením dochází k blokování nervových vzruchů, které vede k následnému ochrnutí dýchacího svalstva a velmi kruté smrti udušením. Karbofuran byl používán v zemědělství jako insekticid, jeho využívání, skladování je v Evropské unii, tedy i u nás, zakázáno od roku 2008.

V případě, že toxikologické vyšetření potvrdí otravu podáme okamžitě podnět k šetření Policii ČR a ČIŽP.

Poslední případ, kdy jsme zaznamenali otravu u orla mořského byl z léta 2012, tehdy se mladého samce podařilo zachránit a navrátit zpět do volné přírody. Tento orel byl přiotráven blíže neidentifikovatelným jeden na hlodavce. Velmi zarážející je, že předposlední případy týkající se orlů mořských, otrávených právě karbofuranem  z roku 2009, byly také z katastrálního území Kravařska !!!

Text: Petr Orel

Foto: Petr Orel, Jan Kašinský