Na území okresu Nový Jičín v letošním roce zahnízdily poprvé dva páry orlů mořských. Jeden již hnízdí úspěšně několik let, druhá pára zahnízdila poprvé. Zatímco starý pár dotáhne hnízdění do úspěšného konce a pravděpodobně vyvede všechna tři mláďata, u druhého páru hnízdění nedopadlo
Na území okresu Nový Jičín v letošním roce zahnízdily poprvé dva páry orlů mořských. Jeden již hnízdí úspěšně několik let, druhá pára zahnízdila poprvé. Zatímco starý pár dotáhne hnízdění do úspěšného konce a pravděpodobně vyvede všechna tři mláďata, u druhého páru hnízdění nedopadlo dobře. Mladý pár se nedokázal vypořádat s obrovskou nepřízní počasí a ochránit narozená mláďata. Doplnila tak letošní extrémní ztráty na snůškách a mláďatech ptáků. S vyčerpanými dospělci, či uhynulými mláďaty se v těchto dnech setkáváme nepříjemně často.
Naše organizace v obou případech iniciovala ochranu hnízdních teritorií a ve spolupráci se státními orgány ochrany přírody prosadila ochranný režim těchto hnízdních lokalit.
Orli mořští v ČR hnízdí od 80. let minulého století. Předtím se jim na našem území nepodařilo zahnízdit po dobu 100let v důsledku přímého pronásledování člověkem. Toto ohrožení bohužel pořád existuje, v neděli jsme opět přijali do stanice káni lesní postřelenou z brokové zbraně na k.ú. Komorní Lhotka. V letošním roce je to již druhý případ nezákonného lovu- pytlačení.
K opětovnému návratu orla mořského jako hnízdního druhu české přírody došlo bezesporu díky úspěšným repatriačním aktivitám v jižních Čechách na počátku 80. let, kdy zde bylo vypuštěno celkem 9 ptáků odchovaných v Německu. Dnes čítá populace tohoto dravce na našem území cca 60 párů.
Orel mořský je kriticky ohrožený druh, není zvěří ve smyslu mysliveckého zákona a podléhá ochraně také podle evropské legislativy. Je největší z našich dravců, rozpětí dosahuje 200- 235 cm, váha samců se pohybuje v rozmezí 3500g-4500g, váha samic v rozmezí 5000 až 7000g.
Text: Petr Orel
Foto: Ing. Enrico Gombala