Přikrmování ptáků

Obecně doporučujeme přikrmovat ptáky (ale i veverky), jen v době nouze. Nejsnadněji lze dobu přikrmování omezit jen na období, kdy pravidelně klesá teplota pod 0°C. V této době je jednak málo potravy a jednak mají ptáci velké energetické nároky. Přidává se k tomu zároveň i krátký den, kdy ptáci nestačí nasbírat dostatek potravy a naopak dlouhá noc, kdy hladoví.
Přikrmování během teplého období roku spíše škodí. Ptáci si zvyknou na pravidelný přísun potravy a změní návyky umožňující jim přežít v přírodě. Výsledky některých studií například naznačují, že přikrmovaní ptáci omezují ranní zpěv, opožďují se a někdy zpěv zcela vynechají. To má za následek zhoršenou schopnost najít si partnerku.
Sýkory, ale i další ptáci se živí olejnatými semeny hlavně v zimě. V létě a v době krmení mláďat tvoří jejich hlavní potravu hmyz. Pokud máme představu, že by ptáci měli na zahradě v létě sbírat hmyz, postrádá krmení slunečnicí logiku.
Dalším možným rizikem je nebezpečí nákazy některými chorobami. Před několika lety se objevila trichomonoza, nákaza parazitickým prvokem bičenkou drůbeží, která je schopna zabít ptáky během několika dnů. Označuje se jako krmítková nákaza, protože se šíří jen na krátkou vzdálenost, resp. přímým kontaktem. Zdrojem nákazy jsou holubi a hrdličky a citliví jsou zejména zvonci, pěnkavy, vrabci a další zejména pěnkavovití pěvci. Viz:
http://zverolekarka.com/trichomonoza/

U zvonků a pěnkav způsobuje hromadné úhyny až desítek ptáků během několika dnů. Snadněji se šíří v teplém a vlhkém prostředí.

Všude kde to je možné – v zahradách, parcích a dalších veřejných prostranstvích vysázejte stromy a keře přinášející jedlé plody. Důležité je nejen množství, ale i pestré druhové složení. Velké množství druhů zajistí dostupnost potravy v průběhu podzimu a zimy. Plody dozrávají postupně a ptákům různě chutnají, takže se na nich živí v různou dobu a za různých okolností.
Pokusím se vyjmenovat alespoň některé vhodné druhy dřevin s jedlými plody.
Bez černý – dozrává na podzim a ptáci bezinky oberou většinou už během podzimu (září, říjen). Využijí je často táhnoucí ptáci, kteří potřebují energii na cestu.
Jeřáb (různé druhy) – podobně jako bez černý využívají táhnoucí ptáci na podzim a na začátku zimy.
Růže šípková, r. svraskalá a některé další druhy, loubince (přísavníky) (různé druhy) – tzv. „psí víno“. Ptákům chutnají a ptáci je vyhledávají na počátku zimy.
Hlohy (různé druhy), hlohyně, skalníky (různé druhy), dřišťály (různé druhy), dřín, svída (různé druhy). Tuto skupinu konzumují ptáci postupně během zimy. Závisí to na velikosti a šťavnatosti plodů. Šťavnaté oberou dříve.
Jalovce (různé druhy – samičí jedinci) (Jalovce jsou různého pohlaví a plody – jalovčinky – rostou pouze na samičích stromech) Jalovčinky jsou silně aromatické a ptáci je berou až v nouzi, kdy leží sníh nepřetržitě několik týdnů.
Kalina obecná. Plody jsou šťavnaté, vypadají krásně, dlouho na keři vydrží, ale nepříjemně páchnou. Ptáci je většinou berou jen v nejvyšší nouzi ke konci tuhé zimy. I kalina je pro ptáky velmi důležitá. Je to taková „poslední záchrana“ v dlouhých zimách, kdy už je vše snědeno.
Většina výše uvedených stromů a keřů se prodává v jako okrasné zahradní (parkové) dřeviny. Často do živých plotů (hustě sázeným a stříhaným plotem z dřišťálů, hlohů nebo hlohyně těžko někdo projde J ). Loubince (přísavníky, psí víno) jsou popínavé dřeviny.
Velká část z vyjmenovaných dřevin je ozdobná během květu, mívají ozdobné listy a jsou velmi nápadné na podzim po uzrání plodů. Plody nejsou jedovaté (některé jsou jedlé a chutné i pro člověka). Malou výjimkou je kalina, která je pro lidi mírně jedovatá, ale plody tak nepříjemně zapáchají, že si nedovedu představit, že by je někdo dobrovolně jedl.
Husté a často trnité keře jsou zároveň skvělým místem pro úkryt a hnízdění drobných ptáků. Hnízda si v nich staví kosi, drozdi, pěnice, pěnkavy, konopky, budníčci a řada dalších. Čerstvě vylétlá mláďata jsou v nich v bezpečí i před toulavými kočkami.
Výčet není zdaleka úplný a zajímavé pozorování můžete na zahradě zažít i tehdy, když si vysejete několik slunečnic a máků. Když začnou postupně semínka dozrávat, budou je po dobu několika dnů až týdnů navštěvovat sýkory, zvonci nebo i vrabci.

Napáječky a koupadla
Zatímco přikrmování v létě nedoporučujeme, je pro ptáky naopak velmi důležitá voda.Napáječku a koupadlo lze zřídit velmi jednoduše z větší podmisky pod květináč, do které dáte několik plochých kamenů. Koupadlo postavte na vyvýšené místo, aby ptáci měli dobrý přehled do okolí. Vyvýšenému koupadlu dávají ptáci přednost dokonce i před jezírkem.
O oblibě vody u ptáků svědčí i krátké video, natočené pomocí fotopasti v naší stanici v loňském roce 🙂

Text: Jan Kašinský