Přikrmování ptáků

Níže informace k tématu od České společnosti ornitologické, se kterými se plně ztotožňujeme.
Doporučujeme přikrmovat ptáky pouze od listopadu do konce března, po zbytek roku si ptáci potravu snadno najdou sami. Musíme mít také na paměti, že umístěním krmítka na svou zahradu či balkon (i parapet okna) na sebe bereme velkou zodpovědnost. Ptáci tvoří tukové zásoby především v druhé části dne. Při rozhodování, kde se před nocí nakrmit, počítají pravděpodobně také s naším krmítkem a pokud v něm bude potrava chybět, může být již pozdě shánět ji někde jinde. Pokud se tedy rozhodneme ptáky přikrmovat, měli bychom to dělat pravidelně a poskytovat stále přibližně stejné množství potravy.
■ Krmítko umístíme alespoň 1,5 m nad zemí a dva metry od nejbližších stromů či keřů, na kterých by mohli číhat predátoři.
■ Potrava musí být vždy chráněna před sněhem a deštěm.
■ Krmení pravidelně doplňujeme a krmítko čistíme od trusu a slupek.
■ Nikdy nekrmíme plesnivým či jinak zkaženým krmivem. Vhodné potraviny z naší kuchyně, jako je vařená rýže, maso nebo lůj, nesmějí být kořeněné, solené, uzené, přepálené apod.
■ Pozor na velké skleněné plochy v blízkosti krmítka. Ptáci do nich mohou narážet a vážně se poranit či zabít.
■ Lojové koule a tukové směsi vždy věšíme na stinná místa, na slunci se mohou roztavit či žluknout.
■ Čím rozmanitější potravu v krmítku nabídneme, tím více druhů pak můžeme pozorovat.
Potrava u nás přezimujících opeřenců je převážně rostlinná a tvoří ji různá semena, jádra, bobule a jiné plody. Většina ptáků běžně navštěvujících krmítka nejlépe přijímá slunečnicová semena. Ta můžeme zakoupit buď samostatně, nebo v různých směsích v obchodech s potřebami pro chovatele, zahradnictvích a prodejnách pro kutily a dnes už i přes internet. Vrabci nebo hrdličky uvítají na krmítku také obilná zrna jako oves, proso a pšenici. Zakoupit můžeme také již namíchané směsi krmení pro přezimující ptáky označované jako krmivo pro venkovní ptactvo či zimní směs. Obsahují někdy kromě zmíněných semen a obilí také luštěniny a kukuřici. Když ponecháme na podzim několik jablek na stromě, budou nám za ně vděční kosi a kvíčaly, a budeme-li mít štěstí, dočkáme se i malého hejna pestrých severských návštěvníku – brkoslavů. Strakapoudy, sýkory či brhlíky nejlépe pohostíme tukovou směsí, kterou můžeme zakoupit v podobě lojových koulí. Ještě levnější a zábavnější, hlavně pro děti, může být zhotovení závěsného tukového krmítka.
Zbytky z kuchyně na krmítko nepatří!!!