Přiotrávený orel mořský je zpět ve volnosti!

morakDSCN0847

 

 

 

 

 

 

 

Jak jsme veřejnost informovali, přijali jsme 24.března t.r. druhého otráveného orla mořského nalezeného na k.ú. Kravaře. Jedná se o ročního samce, kterého se nám díky včasnému nálezu, následnému ošetření a podání podpůrných prostředků podařilo zachránit. Z laboratorních testů vyplynulo, že přijal návnadu otrávenou karbofuranem a to poměrně v malém množství 1,14 mg/kg hmoty. Šlo tak zřejmě o druhotnou otravu. Dospělý samec  orla mořského přijatý 17.2.,  z téhož území, měl 10,2mg/kg hmoty, ten také přes naši velkou snahu, po několika hodinách uhynul. Policie ČR naše trestní oznámení ve smyslu příslušných paragrafů odložila, neboť se nepodařilo zjistit pachatele a zahájit úkony trestního stíhání.

Instalace-vysílačky-L.Peške-P.Orel-O.Závalský
Instalace-vysílačky-L.Peške-P.Orel-O.Závalský

 

Mladého samce jsme několik týdnu rehabilitovali, sledovali jeho zdravotní stav a kondici. Ve čtvrtek 12.5.2016  jsme po 7-mi týdenní péči přistoupili k jeho vypuštění do volné přírody. Díky Nadačnímu fondu Lidé a zvířata jsme mohli tomuto exempláři připevnit poměrně drahou vysílačku se solárním panelem, vysílající signály na systému GPS.  Jedině s takovouto technikou je možné sledovat další osudy vypuštěných zvířat-ptáků, vzhledem k pořizovací ceně si to však můžeme dovolit jenom díky takovéto podpoře a u vybraných exemplářů, kriticky, či silně ohrožených druhů.

 

Orel mořský Lojza těsně před vypuštěním
Orel mořský Lojza těsně před vypuštěním
Lojza odlétá
Lojza odlétá

 

Orel mořský, kterého jsme pojmenovali „Lojza“,  byl vypuštěn ve 12.30 na k.ú. Bartošovic, vůbec nelenil, jeho dnešní ranní lokace (13.5.2016) přišla  z lokality nedaleko města Krnov, vzdušnou čarou jde o vzdálenost přes 50km! O jeho dalším pohybu budeme průběžně informovat.

Text: P. Orel

Foto: J.Kašinský, L.Peške, M.Orlová