Proběhl pracovní seminář k projektu „Návrat orla skalního do ČR“

WabiJiž delší dobu jsme nepřinesli žádnou novou aktualitu, mělo to řadu důvodů, především pak velké časové zaneprázdnění. Ani tradiční pracovní seminář k projektu „orel skalní“ se nepodařilo zorganizovat ke konci roku, tak jako 10 předchozích ročníků, ale proběhl až v pátek 3.2.2017 ve víceúčelovém sále záchranné stanici v Bartošovicích. Zúčastnili se všichni aktivní řešitelé projektu jak z české, tak slovenské strany, ale i přizvaní hosté.

Tak jako tradičně byl program zahájen podrobnou zprávou o situaci orlů skalních monitorovaných v rámci projektu na území Moravy (P.Orel, ZO ČSOP NJ- ZS Bartošovice). Podrobně bylo referováno o v pořadí již čtvrtém vyhnízdění orlů skalních v Oderských vrších, kde tento orlí pár postavil své třetí hnízdo a opět úspěšně vyvedl jedno mládě. I čtvrté mládě byla samičího pohlaví, pojmenovali jsme ho Dagmar-Dáša. Hnízdo opustila  navečer 19.7. nebo 20.7. brzy po ránu, bylo to o 10-14 dní dříve než u předchozích mláďat. Toto mládě šlo také mnohem dříve do pohnízdní potulky, rodičovský pár opustila už před koncem roku 2016. Předešlá mláďata odlétla z hnízdní lokality někdy koncem března následujícího roku.

Druhý pár, který sledujeme, Wabi a Oldřiška (nově pojmenovaná), sice postavil 2 hnízda, jedno na modřínu, druhý na jedli, ale do hnízdění nešel. Ukázalo se, že samice je teprve 3 letá, tedy mladá, nevyspělá, ale velmi, velmi opatrná. V letošním roce bude samec Wabi již 5letý a samice Oldřiška 4 letá. To už je věk, kdy můžeme očekávat, že k zahnízdění dojde. Oba jsou evidentně v dobré kondici.

Smutnými zprávami loňského roku, dosud nezveřejněnými, jsou dvě ztráty orlů skalních vypuštěných v roce 2015. V květnu 2016 to byl nález samice Líby na polském území, roční samice byla zabita elektrickým proudem po dosednutí na sloup vedení. V červnu 2016 nám zmizel ze signálu také roční samec Marek, opět na území Polska, jeho ztrátu nemáme objasněnou, ztratil se jak signál z konvenční vysílačky, tak z vysílačky GPS/GMS. Nejpravděpodobnější je však zástřel.

O celkové situaci, pozorování orlů skalních na území ČR byla další prezentace (O.Závalský- ZO ČSOP NJ-ZS Bartošovice). Z dostupných a ověřených dat vyplývá, že jde především o pozorování z území Moravy. Minimálně jeden výskyt je poměrně pravidelný a svědčí o určitě vazbě daného druhu na určitou oblast.

Třetí prezentace se týkala vyhodnocení hnízdní sezóny orlů skalních na Slovensku (J.Korňan- CHKO Kysuce). V uplynulém roce bylo pracovní skupinou „orlařů“ celkem zjištěno více jak 90 teritorií, podrobněji monitorováno pak bylo 58 teritorií, zjištěných párů bylo celkem 43. Vyvedeno bylo 37 mláďat, 22 bylo okroužkováno. Ve dvou případech bylo na hnízdech vyvedeno po dvou mláďatech. Celkově byl pro orly skalní rok 2016 obdobně úspěšný jako předcházející hnízdní sezóna v roce 2015. Přetrvává trend posouvání populace směrem na západ a její provázání s nově utvářenou populací na Moravě.

Čtvrtý referát ( R.Kruszyk- Polsko) se týkal potravy  orlů skalních v Karpatech na polském území. Autoři vycházeli z analýz zbytků kořisti a vývržků nalezených na hnízdech v letech 2000 až 2016. Rozbor potravy byl prováděn na 25 hnízdech, celkem šlo o 409 vzorků. Do výsledků byly také zahrnuty přímé pozorování orlů skalních při lovu. Z výsledků vyplývá, že 50,8 % potravy tvořili savci, 47,5 % ptáci a zbytek plazi a obojživelníci. Ze savců má největší zastoupení srnčí zvěř- srnčata, kuny, lišky, kočky a drobní zemní hlodavci. Z ptáků to pak jsou sovy (puštík obecný, puštík bělavý, kalous ušatý), dravci (jestřáb lesní, káně lesní), dále následují holubi, krkavcovití a drozdovití.

Další příspěvek (D.Dobríková- záchranná stanice Bánská Bystrica) se podrobně zabýval léčbou nalezené šestileté orlice na k.ú. Budča na Slovensku, orlice byla kroužkována jako mládě v roce 2011 v NP Malá Fatra. Prapříčinou zdravotních potíží této orlice bylo její postřelení z brokové zbraně v oblasti břišní dutiny. Přes intenzivní a profesionální léčbu se ji nepodařilo zachránit.

Tak jako každoročně poutavě informovala A.Obračajová (ZOO OV) o novinkách v projektu orlosupů bradatých v roce 2016. V období 1997 až 2016 bylo vypuštěno celkem 270 mláďat. Projekt lze bezesporu považovat za úspěšný repatriační projekt. V roce 2016 bylo vypuštěno 17 mláďat orlosupů, z toho 2 exempláři poprvé Korsice.

O fauně, především dravcích  Jihoafrické republiky referoval J.Novák (ZOO OV). Závěrečnou přednášku pak přednesl L.Peške a týkala se velmi zajímavých aktivit na záchranu populace volavky císařské v Bhútánu.

 

Petr Orel