V úterý 8. ledna jsme přijali puštíka obecného, zapadlého v komíně krbu.
Puštík strávil v komíně zjevně několik dnů (cca týden) a je proto velmi vyhublý. Při dobrém krmení se jeho kondice může napravit během několika dnů. Mnohem závažnější jsou však další dopady pobytu v komíně. Jednak má poškozená ocasní pera a puštík bude mít zhoršenou schopnost manévrování a jednak má po snaze z komína vylézt, o cca 1/3 obroušené, otupělé drápy. Pokud vše dopadne dobře, bude puštík vypuštěn na konci léta nebo na podzim, až proběhne pelichání a naroste nové opeření. Drápy musí dorůst do takové délky, aby se mohly samy přirozeně ostřit do špičky –to bude trvat alespoň 6 – 9 měsíců.
Majitelé domu zjistili, že je v komíně puštík poté, co krb špatně táhl a z komína se ozýval šramot.
Jde o potenciálně velmi nebezpečnou situaci. Pták zapadlý v komíně může zahynout a v případě pokud uvázne v místě lomu kouřovodu nebo například v místě regulační klapky na odtahu z krbu nebo kotle, zhorší odvod spalin, a ty se pak mohou dostávat do bytu se všemi možnými dopady – riziko požáru a/nebo otravy CO.
Předejít se tomu dá instalací tzv. „lapače jisker“ na komín. Jde o běžně vyráběný mřížkový nástavec na komín, který kromě toho, že zabraňuje úletu větších rozžhavených nebo hořících kousků paliva, zároveň zabraňuje ptákům, aby lezli dovnitř.
Dodavatele lapačů jisker najdete na internetu.
text: Jan Kašinský