Rorýs obecný je jediným pravidelným zástupcem řádu svištounů, který u nás hnízdí. Žije a hnízdí v našem bezprostředním sousedství. Sídlištní a historickou zástavbu velmi často vyhledává ke hnízdění, především pak dutiny v podstřeší a větrací otvory. Vážné problémy pro tento ptačí druhRorýs obecný je jediným pravidelným zástupcem řádu svištounů, který u nás hnízdí. Žije a hnízdí v našem bezprostředním sousedství. Sídlištní a historickou zástavbu velmi často vyhledává ke hnízdění, především pak dutiny v podstřeší a větrací otvory. Vážné problémy pro tento ptačí druh nastaly v době zahájení rozsáhlých rekonstrukcí historických center měst a při zateplování panelových sídlišť, které je bezesporu ve většině případů velmi žádoucí a ekologické. Tyto stavební akce však probíhají velmi často zcela v období hnízdění, takže nejen, že ve většině případů nenávratně mizí hnízdní možnosti, ale jsou přímo ohrožena mláďata. Dostáváme se tak k desítkám mláďat, kde není zbytí buď odebrat a pečovat o ně nebo jsou odsouzena na smrt. Mnohdy by stačily 2-3 dny nebo týden a mláďata by sama hnízdo úspěšně opustila. Poslední takový případ je z neděle 5.6. kdy jsme museli z jedné stavby v Kravařích museli odebrat více jak 20 mláďat, kterým k úspěšnému vylétnutí chybělo maximálně pět dní. Jde o mláďata, která v tomto stáří většinou zarputile odmítají potravu a péče o ně zabere nesmírně mnoho času.
V těchto případech evidentně nedošlo k řádnému stavebnímu řízení, posouzení stavby. Příslušný stavební úřad musí ve spolupráci s odborem životního prostředí opomněl posoudit zda stavbou není dotčen zvláště chráněný druh. Načasovat postup prací tak, aby nedošlo k narušení hnízdění a už vůbec ne k přímému ohrožení mláďat. V minulosti jsme byly svědky i „zazdění mláďat“.
Příslušné úřady by měly také „tlačit“ na investory těchto staveb, aby nechali instalovat na adaptovaných objektech náhradní hnízdní možnosti, speciální dvou, či čtyřkomorové budky.