Vytváření nových hnízdních možností

V minulých dnech jsme aktivně řešili vytváření nových hnízdních možností pro tři druhy ptáků. V prvním případě to byla úprava hnízdní plošiny výra velkého v bývalém kamenolomu. V daném případě hnízdní plošina a okolí zarůstalo náletem a tento začal znemožňovat

V minulých dnech jsme aktivně řešili vytváření nových hnízdních možností pro tři druhy ptáků. V prvním případě to byla úprava hnízdní plošiny výra velkého v bývalém kamenolomu. V daném případě hnízdní plošina a okolí zarůstalo náletem a tento začal znemožňovat bezproblémový přílet této naší největší sově. 

 

V druhém případě šlo vyřešení hnízdních možností pro orly mořské. Mladý orlí pár, který poprvé hnízdil si nevybral místo k výstavbě hnízda úplně ideálně a to se stalo také osudné pro vylíhlá mláďata. Hnízdo ve velmi nepříznivém květnovém počasí spadlo i s nimi.  Na předmětném stromě jsme proto připevnili ze smrkové kulatiny obvodový rám, ve výšce cca 30m, spodní část hnízda zajistili pevným pletivem a vytvořili tak základ pro první výstelku z větví. V průběhu instalace této hnízdní podložky jsme zjistili, že předmětný pár začal stavět hnízdo cca 80m od původního, tento základ hnízda zde ještě před třemi dny nebyl, kdy jsme místo naposledy navštívili a v teoretické rovině řešili instalaci podložky. Přes toto zjištění jsme podložku dokončili a při následných kontrolách s potěšením zjistili, že orlí pár začal stavět, přistýlat orlí hnízdo na původním místě, tedy na námi vybudované podložce, která je bezesporu bezpečnější než hnízdo náhradní.

 

Výstup na hnízdní topol orlů mořských.

 

 Vytahování materiálu na výstavbu plošiny.

 

V průběhu výstavby nad námi přetáhlo okolo 100 ex. hus velkých

 

Materiál na výstelku hnízda

 

Stavba probíhá

 

Překvapení! – náhradní hnízdo orla mořského objevené v průběhu instalace

hnízdní podložky

 

 A už se může dolů!

 

Pohled z větší vzdálenosti

 

Fotografie hnízda po cca týdnu, orli již přistavili cca 20 cm!

 

V květnu letošního roku spadlo vlivem nepřetržitých dešťů také jedno z historických hnízd čápa černého na Novojičínsku. Včera se nám podařilo vybudovat na stejném stromě, mohutném buku, ve výšce cca 12m, náhradní hnízdní plošinu.

 

 

Hnízdní buk čápů černých na Novojičínsku.

 

 

Co teď s tím??

 

Uchycení se podařilo se vymyslet!

 

A zase o krok dále.

 

A ještě hnízdo tak trochu postavit.

 

Hotovo, můžeme balit!

Nutno ještě dodat, že tyto práce jsou bezesporu fyzicky velmi náročné a vyžadují velkou opatrnost, ale i nápaditost a improvizaci, protože v korunách stromů, či ve skalní stěně je vše někdy úplně jinak než to vypadá ze země. 

 

Text: Petr Orel

Foto: Petr Orel (taky jsem makal nejenom fotil 🙂