Zahradní draci na živé zahradě

Ještěrka obecná (Lacerta agilis), je nejhojnější ještěrkou v ČR. Osídluje slunná místa v nejrůznějších typech prostředí. Často i synantropní – tedy člověkem využívaná místa, jako jsou železniční náspy nebo zahrady. Je zařazena mezi zvláště chráněné druhy v kategorii „silně ohrožený“. Ohrožuje ji zejména ztráta životního prostředí, ale i „domácí“ predátoři – psi a hlavně kočky.

Potravu tvoří hmyz, pavouci a další členovci.

Ještěrka obývá teritoria o rozloze několika desítek až stovek metrů čtverečních. Teritoria jednotlivých zvířat se překrývají, ale samci mají ještě vnitřní malé domovské okrsky, které si vůči ostatním samcům tvrdě brání.

Máte-li ještěrky na zahrádce, můžete s některými časem navázat dobré osobní vztahy. Jsou to inteligentní zvířátka, která si pro pamlsek přijdou k ruce. Dokonce si vás zapamatuji i přes zimní spánek a na jaře po probuzení se přiběhnou najíst.

Na videích jsou dva samci, kteří mají sousední teritoria a v loňském roce se naučili jíst z ruky. „Starý Drak“ už má nejméně 8 let, ale zřejmě je mnohem starší (pravděpodobně více než 10 let). Mladý „Matěj“ má asi tři nebo čtyři roky. Letos na jaře (28. 3. 2020) si oba na loňský rok vzpomněli a hned napoprvé přiběhli pro mlsku k ruce.

V pátek 10. 4. si vyřizovali sousedské záležitosti. Vypadalo to, jakoby se „Starý Drak“ potřeboval ujistit, že je ještě sekáč, a přišel si to do teritoria „Matěje“ dokázat. Souboj byl dlouho vyrovnaný, ale na konci měl „Starý Drak“ zjevnou převahu. Kupodivu pak „Matěje“ pustil a odběhl.

Při souboji je „Starý Drak“ světle zelený a na některých částech těla, zvláště na hlavě, má ještě nesvlečenou zimní kůži. „Matěj“ je více do hněda.

Video – Matěj po zimním spánku 28 března 2020

Video – Starý Drak po probuzení 28. 3. 2020

Video – Souboj draků 10 dubna 2020 c

 

Text: Jan Kašinský