Orava a Petra si už užívají volnosti

Orlice  Orava a Petra  dnes 11.8., hodinu před polednem,  opustily vypouštěcí voliéru. Jsou tak  v pořadí 14., resp. 15. orlem skalním vypuštěným v rámci realizace projektu „Návrat orla skalního do ČR“.  Ani jedné ze samic se příliš do volnosti nechtělo, spokojeně ve voliéře odpočívaly, probíraly si peří,  nicméně již jejich první let ukázal, že  samostatný život ve volnosti  zvládnou během několika týdnů.  Po tuto dobu budou mláďata přikrmována a celodenně sledována.

Orlice Orava a Petra

Cílem projektu je navrátit tento druh do naší přírody jako hnízdní, na přelomu 19. a 20. století byla  hnízdní populace tohoto orla v Čechách a na Moravě člověkem vyhubena.

V letošním roce již po více jak 100 letech orel skalní na Moravě hnízdil a to díky tomuto projektu, vzhledem k tomu, že jde o mladý pár bylo pro tentokrát ještě hnízdění neúspěšné. Pár je tvořen teprve 3 letou orlicí Filoménou ( vypuštěnou v roce 2007) a čtyřletým samce Davidem (vypuštěný v srpnu 2006), který ještě není pohlavně dospělý. Minimálně další dvě samice již utvořily trvalý pár a další ptáci si hledají stálá teritoria. Vypuštění orli  jsou intenzivně monitorováni díky  vysílačkám, které mají upevněny na těle. Samice Orava má instalovanou jak radiovou, tak i satelitní  vysílačku na solární energii,  je to vůbec poprvé kdy jsme požili tuto nejmodernější techniku  satelitního sledování a fungovat by měla 6 let. Samice Petra má klasickou radiovou vysílačku s dobou životnosti taktéž okolo 6 roků.

Hlavním nositelem projektu je Základní organizace Českého svazu ochránců v Novém Jičíně – záchranná stanice v Bartošovicích , projekt je uskutečňován ve spolupráci  se státní ochranou přírody SR a Zoologickou zahradou v Ostravě.  Úzce na projektu spolupracuje AOPK- Správa CHKO Beskydy a  LČR s.p.- Lesní správa Frenštát pod Radhoštěm.

Projekt je spolufinancován z evropského fondu pro regionální rozvoj. Generálním partnerem projektu je Mattoni. Projekt podpořil také Moravskoslezský kraj. Mediálním partnerem je on line deník Aktuálně.cz.

Text: Petr Orel

Video: Enrico Gombala

Foto: I.Petřvalská, R.Maloušek, J.Chalupská, J.Langer, M.Bitter