Základní organizace Českého svazu ochránců přírody v Novém Jičíně již 20 let vlastní a provozuje Záchrannou stanici v Bartošovicích. Od státu, zastoupeného tehdejším Okresní úřadem v Novém Jičíně, jsme toto zařízení převzali k 1. lednu 1992. Jde o nejstarší zařízení tohoto charakteru
Základní organizace Českého svazu ochránců přírody v Novém Jičíně již 20 let vlastní a provozuje Záchrannou stanici v Bartošovicích. Od státu, zastoupeného tehdejším Okresní úřadem v Novém Jičíně, jsme toto zařízení převzali k 1. lednu 1992. Jde o nejstarší zařízení tohoto charakteru v tehdejší ČSSR, resp. ve střední Evropě. Bylo uvedeno do provozu 28. října 1983 tehdejším Okresním vlastivědným muzeem v Novém Jičíně.
Pohled na část areálu ZS v Bartošovicích
Organizačně pak stanice patřila pod oddělení státní ochrany přírody a památkové péče, které působilo především jako odborné a metodické pracoviště ve vztahu k zřizovateli, tj. Okresnímu národnímu výboru v Novém Jičíně. Po sametové revoluci v roce 1989 byla stanice po dva roky součástí referátu životního prostředí Okresního úřadu v Novém Jičíně. Za těch 20 let se mnohé změnilo, z původních asi 15 voliér se dnes v areálu stanice nachází více jak 70 chovatelských zařízení. Všechna tato zařízení přinášejí výrazné zlepšení podmínek a zajištění životní pohody pro dočasné i trvalé chovance. Stanice prošla velmi rozsáhlou dostavbou a rekonstrukcí, podařilo se opravit a účelně využívat historickou budovu nacházející se v areálu stanice.
Čapí rodinka-handicapovaný pár hnízdí v areálu stanice
Z rozhodnutí ministerstva životního prostředí plníme funkci tzv. záchranného centra CITES, což v praxi znamená, že máme na omezenou dobu v péči zadržené jedince euroasijské fauny a exotických ptáků. Od roku 1997, kdy jsme tuto funkci převzali, to bylo 1519 exemplářů státními orgány zabavených zvířat. V našem zařízení také od roku 2000 provozujeme centrum ekologické výchovy, které dnes školským zařízením nabízí 15 ekovýchovných programů.
Portrét sovy pálené- ochranou tohoto druhu se intenzivně zabýváme
V roce 2006 jsme zprovoznili ve spolupráci se Správou CHKO Poodří Informační centrum této chráněné krajinné oblasti a stálou expozici věnovanou tomuto regionu. Roční návštěvnost se pohybuje mezi 7 až 8 tisíci osob, především žáků základních škol. 20 let činnosti záchranné stanice v Bartošovicích pod hlavičkou ZO ČSOP Nový Jičín dále dokumentují tato čísla, celkem jsme přijali 11695 volně žijících živočichů- pacientů. Byli to zástupci 189 druhů, z toho ptáci 74,1%, savci 24,8%, ostatní 1,1%.
Handicapované labutě velké zimující ve stanici
V rámci realizovaných záchranných programů, či projektů na ochranu biodiverzity bylo vypuštěno 49 rarohů velkých, 5 sokolů stěhovavých, 8 kvakošů nočních, 474 sov pálených, 156 sýčků obecných a 18 orlů skalních. Další stovky, či spíše tisíce zvířat jsme zachránili při tzv. záchranných transferech, kdy se přenáší živočichové z ohrožených lokalit na bezpečná místa, v daném případě šlo především o žáby, či jejich vývojová stádia.
Sýček obecný – druh v centru naší pozornosti
Bartošovická stanice je ministerstvem životního prostředí akreditovaným zařízením a splňuje všechny náročné legislativní požadavky. Jsme také jedním ze zakladatelů Národní sítě záchranných stanic v ČR, která vznikla v roce 1997 a je koordinována Českým svazem ochránců přírody.
Zabýváme se také chovem ovcí plemene Valaška
V současné době je tato síť tvořena 28 subjekty, přičemž každý má určenou územní působnost, naše stanice působí v Moravskoslezském, Zlínském a Olomouckém kraji.
Za těch uplynulých 20 let udělala naše nevládní ekologická organizace obrovský kus ochranářské práce a bezesporu se má čím se pochlubit a na co vzpomenout. Žijeme však v hektické době a tak není příliš času na oslavy a vzpomínání, proto alespoň připomenutí tohoto 20. výročí.
Text: Petr Orel
Foto: Petr Orel