Prázdninové měsíce představují vždy nejnáročnější období v průběhu celého roku. Je to období, neustávajícího přívalu zvířat. Pro ilustraci trochu suché statistiky. V červenci a srpnu jsme přijali celkem 358 živočichů, tzn. téměř 8 zvířat denně. Nejvíce bylo rorýsů obecných (81)
Prázdninové měsíce představují vždy nejnáročnější období v průběhu celého roku. Je to období, neustávajícího přívalu zvířat. Pro ilustraci trochu suché statistiky.
V červenci a srpnu jsme přijali celkem 358 živočichů, tzn. téměř 8 zvířat denně. Nejvíce bylo rorýsů obecných (81) a poštolek obecných (59). Tyto dva druhy tvoří více než jednu třetinu případů. V naprosté většině, se jedná o nevzletná mláďata, která se z různých příčin dostanou mimo hnízdo. Pokud nejsou zraněná, je pravděpodobnost úspěšného vypuštění velmi vysoká. U rorýsů máme velmi dobře zvládnutý odchov ve skupinách přibližně stejně starých mláďat a jejich následné vypuštění již zpravidla nečiní problém. Mladý rorýs, s plně dorostlým opeřením je po opuštění hnízda zcela samostatný a rodiče ho mimo hnízdo nekrmí.
Mláďata poštolek přijímají sama potravu od věku přibližně 3 týdnů a po přípravě v rozlétávací voliéře jsou ve věku 10 až 15 týdnů připravena na vypuštění. Pokud jsou při příchodu do stanice ještě příliš malá, svěřujeme je některému ze tří pěstounských poštolčích párů. Jedná se o trvale handicapované páry neschopné vypuštění, ochotné odchovávat i cizí mláďata. Pěstouni mláďata naučí základní sociální návyky a nevznikne u nich žádná vazba na člověka.
Samec poštolky obecné popálený elektrickým proudem
Žel druhá polovina léta je každoročně ve znamení ptáků popálených elektrickým proudem. Jsou to středně velcí a velcí ptáci, kteří sloupy využívají k odpočinku (čápi, volavky) a ptáci, kteří ze sloupů vyhlížejí kořist (dravci, sovy). Důvod, proč právě v tomto období přijímáme výrazně větší počet popálených ptáků, je stav porostů na polích, přes které vedou linky vysokého napětí. Na sklizených polích se ptákům loví mnohem snadněji, ze sloupů velmi dobře vidí kořist na zemi i ve větší vzdálenosti a pokud dojde k zásahu, je poraněný pták na sklizeném poli snadněji nalezen než ve vysokém a hustém obilí. Tyto úrazy jsou v naprosté většině případů velmi vážné, neléčitelné a často i neslučitelné s přežitím.
Úspěšně letos probíhá záchranný program sýčka obecného a sovy pálené. Vypustili jsme už 16 mladých sýčků odchovaných jednak v naši stanici, jednak narozených ve spolupracujících zoologických zahradách Ostrava, Olomouc a Jihlava. Událostí, ze které máme poněkud smíšené pocity je případ sýčka obecného přijatého s frakturou křídla po střetu s autem, kdy jsme podle kroužku (EN03268) určili, že se jedná o jedince vypuštěného v roce 2006! Je samozřejmě velmi nepříjemné, že byl sýček poraněn, na druhé straně to je jednoznačný důkaz, že způsob odchovu a následná příprava na vypuštění je správná a umožňuje sýčkům v přírodě přežít.
Mladý sýček obecný před vypuštěním
Ještě úspěšnější je záchranný program sovy pálené. V letošním roce jsme vypustili celkem 26 mláďat a další desítka mláďat druhého hnízdění je zatím u rodičů. Termín jejich vypuštění závisí hlavně na průběhu počasí na podzim. Pokud bude podzim dlouho teplý, vypustíme je ještě letos, pokud přijde brzy ochlazení, odložíme vypuštění na jaro.
Během srpna odlétli naši tři mladí čápi, kteří se vylíhli ve venkovní expozici živých zvířat. Rodiče po úrazu nejsou schopni létat, ale přesto letos úspěšně zahnízdili. Jde o první úspěšné hnízdění čápů bílých v naši stanici.
Čápi rostou jako z vody (20.05.11)
Čapí rodinka ve stanici (09.05.11)
www.swiss-contribution.cz a www.nadacepartnerstvi.cz
Program švýcarsko-české spolupráce podporuje sub-projekt „Druhová ochrana přírody v podmínkách záchranné stanice“
Zájemci o návštěvu stanice mohou navštívit expozice každý volný den (soboty, neděle, svátky) až do 6. listopadu. Začátky komentovaných prohlídek jsou v 9:30, 10:30, 11:30, 13:30 a 14:30 hod. Pracovní dny máme vyhrazeny programům pro organizované skupiny na objednávku.
Text: Jan Kašinský
Foto: Jan Kašinský