Z hlediska příjmů zvířecích pacientů je na stanici pořád rušno, do konce
září jsme přijali téměř 1300 zraněných, či jinak handicapovaných volně
žijících živočichů. V posledních dnech jsme přijali dva druhy ptáků,
kteří se k nám dostávají jen velmi sporadicky a jsou poměrně vzácní.
Z hlediska příjmů zvířecích pacientů je na stanici pořád rušno, do konce září jsme přijali téměř 1300 zraněných, či jinak handicapovaných volně žijících živočichů. V posledních dnech jsme přijali dva druhy ptáků, kteří se k nám dostávají jen velmi sporadicky a jsou poměrně vzácní. Oba druhy jsou chráněny nejen českou, ale i evropskou legislativou.
Šlo o chřástala vodního, který se k nám dostal 22.9.t.r., byl nalezen v Ostravě u rodinného domku, ve velmi špatném zdravotním stavu. Z následného vyšetření vyplynulo, že tento jedinec má traumatické poranění hlavy, včetně poškození pravého oka.
Jediným důvodem tohoto zranění mohl být náraz do pevné překážky v letu. Náš pacient musel být v klidu a pravidelně bylo ošetřováno poškozené oko. Zranění naštěstí nenechalo trvalé následky a chřástala se podařilo vyléčit a zrehabilitovat a včera, 2.10. byl vypuštěn na loukách v Poodří.
Druhými vzácnými pacienty jsou dva puštíci bělaví, naposledy jsme zaznamenali příjem tohoto druhu někdy v roce 2010. V minulém týdnu jsme přijali ve dvou dnech dva exempláře, jeden byl nalezen ve Frýdlantě nad Ostravicí a druhý následující den u Rožnova pod Radhoštěm. Oba puštíci doplatili na střet s dopravním prostředkem a v obou případech došlo k frakturám vřetení a loketní kosti na jednom z křídel a samozřejmě k zhmoždění těla, vyloučeny nejsou ani vnitřní zranění. Oba exempláře jsou letošní, vyspělá mláďata, fraktury jsou zafixovány, ptáci jsou v klidovém režimu. Zatímní vývoj je spíše pozitivní, snášejí lidskou péči a především bez problémů přijímají potravu.
Puštík bělavý (Strix uralensis)
Puštík bělavý je druhou největší sovou u nás, je vázán na horské ekosystémy. Má šedohnědě zbarvené opeření, má poměrně dlouhá ocasní péra, váží v rozmezí od 540 do 1200g, větší a těžší jsou samice. V potravě jsou nejvíce zastoupeni drobní zemní hlodavci.
Text: Petr Orel
Foto: Jan Kašinský