Jedním ze vzácnějších příjmů do naší záchranné stanice v poslední době byli také motáci lužní. Tito menší dravci hnízdí v Moravskoslezském kraji většinou na Opavsku a občas i na Novojičínsku. Populace je poměrně kolísavá, v loňském roce bylo obeznámeno tohoto silně ohroženého druhu na území ČR cca 120 párů.
Jedním ze vzácnějších příjmů do naší záchranné stanice v poslední době byli také motáci lužní. Tito menší dravci hnízdí v Moravskoslezském kraji většinou na Opavsku a občas i na Novojičínsku. Populace je poměrně kolísavá, v loňském roce bylo obeznámeno tohoto silně ohroženého druhu na území ČR cca 120 párů. Největší ztráty, mimo přirozených predátorů, způsobuje zemědělská technika. Tito dravci většinou hnízdí v obilí, či rozsáhlých lánech pícnin a vzhledem k tomu, že začínají hnízdit zpravidla až na přelomu května a června , tak mláďata nestihnou vylétnout před sklizní a velmi často jsou celá hnízda nenávratně zničena. 13.7. t.r. jsme přijali 8 mláďat ze dvou hnízd, mláďata se podařilo odebrat na poslední chvíli před kombajnem. 17.7. na základě oznámení pracovníka zemědělské firmy v Kylešovicích byla další tři mláďata odchycena těsně před traktorem podmítajícím obilný lán po sklizni.
Mláďata motáků lužních v rehabilitační voliéře
Dnešního dne byla první skupina motáků lužních v počtu 7 ex. vypuštěna na loukách u řeky Odry. Dva týdny se mláďata připravovala na vypouštění v rozletové voliéře, kde nejen zvládla základní letové dovednosti, ale také byla naváděna na přirozenou potravu, v daném případě na hmyz a drobné zemní hlodavce.
Detailní snímek jednoho z motáků
Chvíle před vypuštěním
Několik letovek po vypuštění motáků lužních
Život ve stanici je v červenci přímo hektický, za tento měsíc jsme přijali více než 250 živočichů mnoha druhů, nejčastěji jsou zastoupeni rorýsi, poštolky, kosi, ale také puštíci, káně lesní, jestřábi lesní, volavky popelavé, čápi bílí, lejsci šedí, dlasci tlustozobí, vodouš kropenatý, strakapoudi velcí, labuť velká, výr velký atd., ze savců pak zajíčci, mláďata hranostaje, netopýři, ježci a další. Mezi vzácné příjmy patří jeden exemplář želvy bahenní, který utrpěl zranění po kolizi s dopravním prostředkem. Jenom s velkými obtížemi stíháme výjezdy, v sobotu, či neděli, kdy slouží jeden zaměstnanec, je situace zvláště obtížná. Lidé oznamující nám nálezy zraněných, či jinak handicapovaných volně žijících zvířat musí mít trpělivost, nejsme rychlá záchranná služba. Děláme co je v našich silách, snažíme se, pracujeme od rána do večera, ale musíme se také chovat ekonomicky, zvažovat a koordinovat výjezdy, ale také dodržovat bezpečnost práce. Oproti loňskému roku máme ke konci měsíce července o 250 přijatých živočichů do péče více a to je obrovský nárůst, personální obsazení přitom zůstává stejné a naopak finanční zajištění provozu je poměrně kritické a proto uvítáme jakoukoliv podporu.
http://www.swiss-contribution.cz/ a http://www.nadacepartnerstvi.cz/
Program švýcarsko-české spolupráce podporuje sub-projekt „Druhová ochrana přírody v podmínkách záchranné stanice“
Text: Petr Orel
Foto: Petr Orel