Co nového u „orlů“?

Za prvé se všem příznivcům projektu omlouváme, že jsme delší dobu nepodali žádné informace okolo projektu „Návrat orla skalního do ČR“. Hodně sil a většinu pracovního času jsme museli věnovat v posledních měsících a dnech na dokončení a otevření nového návštěvnického střediska v areálu záchranné stanice v Bartošovicích- Domu přírody Poodří. Tímto srdečně zveme na návštěvu! Plně se také rozjela hlavní sezóna v záchranné stanici a tak se rozhodně nenudíme. Přesto jsme se samozřejmě věnovali také tomuto našemu stěžejnímu a úspěšnému projektu.

Libavá a Slávek

Ještě v únoru, resp. do poloviny března jsme žili v přesvědčení, že tento orlí pár bude hnízdit na svém loňském hnízdě, viděli jsme je tam i několikrát se pářit, takže nic nenasvědčovalo tomu, že by toto hnízdo chtěli opustit. Poměrně zajímavé bylo, že až téměř do konce března se v blízkosti rodičů také pohybovala samice Anežka. Na pohnízdní potulku se vydala poměrně nezvykle pozdě, až na konci tohoto měsíce, kdy šel rodičovský pár znovu do hnízdění. Lokalitu jsme nechávali v klidu a tak nás velmi překvapilo, že samice není počátkem dubna na hnízdě a navíc z hnízda zmizely veškeré čerstvě donesené větve a další výstelka, kterou jsme na hnízdě viděli někdy začátkem března.  Proč orli na poslední chvíli před hnízděním opustili hnízdo, není úplně jasné. Nepříznivých faktorů je bezesporu více, nicméně hlavním zřejmě je, že hnízdní strom i většina jedlí v okolí začala rychle zasychat, především pak v dubnu a květnu velmi výrazně „zrezivěly“.

Skupina jedlí, kde proběhlo úspěšné hnízdění orlů skalních v roce 2013, je znatelné jejich zasychání. 

Také důvod zasychání těchto jedlí nám není úplně zřejmý. Začalo intenzivní pátrání po novém hnízdě, z chování samce na lokalitě bylo jasné, že někde poblíž hnízdí. Dohledávání bylo velmi komplikované omezeným přístupem do zájmového území, časovou zaneprázdněností, ale také tím, že v současné době nemáme tento projekt pokrytý z žádného grantu, prostě nemáme na něho ani korunu a tak dohledávání probíhalo téměř výhradně po pracovní době a o volných dnech. Po téměř dvou měsících monitoringu pohybu samce, s využitím možné techniky, se včera 22.5., pozdě odpoledne, přece jenom zadařilo. Hnízdo jsem objevil opět na jedli a v hnízdě jedno vitální mládě, ve stáří 15-20 dnů. Probíhá tedy opět úspěšné hnízdění a věříme, že dopadne úspěšně, zvláště když hnízdo s mládětem „přežilo“ i obrovskou vichřici v minulém týdnu. V dalších dnech se pokusíme najít vhodné místo, ze kterého budeme moci průběh hnízdění dokumentovat bez rušení.

Ta nepatrná bílá tečka uprostřed fotografie je mládě orla skalního, na ovém hnízdě Libavé a Slávka.

Libavá na novém hnízdě

Cecilka

Od slovenských kolegů máme také zprávu, že hnízdí samice Cecilka (vypuštěná v roce 2006), také ona s partnerem změnila hnízdiště a v současné době nehnízdí na skalách, ale má stromové hnízdo.

Cecilka na hnízdě

Ostatní

Dle možností sledujeme další vypuštěné orly, s potěšením můžeme konstatovat, že dva samci vypuštění v roce 2012 drží teritoria (Wabi, Šimon). Trvalý pohyb orlů sledujeme také v Beskydech, kde se bude teď soustředit naše pozornost.

Tonička

Samice Tonička postřelená začátkem března, zatím neznámým pachatelem, musí ještě zůstat v naší péči. Předpokládali jsme její vypuštění koncem měsíce dubna, ale ukázalo se, že mimo již popsaná zranění došlo k vážnému poškození opeření, tzv. ručních letek na levém křídle.

Ustřelené prstové letky samice Toničky- důvod proč zatím nebyla vrácena pět do volné přírody.

Všech pět prstových letek se po zátěži při létání postupně odlomilo v délce více jak 20-ti centimetrů a to značně komplikuje let a v tomto stavu si ji samozřejmě nedovolujeme vypustit zpět do volné přírody. Všechna pera byla prostřelena broky a tak výrazně zeslabena, můžeme říct, že ji velmi tuhé ostny per zachránily život.

Tonička ve voliéře

Musíme počkat do přepeření alespoň tří z nich, další pak můžeme „opravit“ sokolnickou metodou. 

Nějakou dobu si ještě u nás pobude. Jinak můžeme konstatovat, že již má jiskru, je plachá a určitě by chtěla zpět do volnosti. Což ji rádi později umožníme. 

Text: Petr Orel

Foto: Petr Orel, Ján Korňan