Našla se orlice Anča!

Orlici Anču, první abecední mládě vypuštěné v rámci projektu  2.8. 2006,  se podařilo dohledat v hnízdním teritoriu. Naposledy byla tato orlice lokalizována při své návštěvě vypouštěcí lokality 21.10.2010. Po tomto datu se již signál z její vysílačky nepodařilo zachytit a to přesto, že byl využit i letecký monitoring.

Domluva před rozejitím do terénu

Na základě informace ornitologů ze Slovenska, kterým se podařilo nafotit orla skalního s vysílačkou, jsme společně se slovenskými kolegy  zapojenými do realizace  projektu provedli monitoring na lokalitě kde byl orel nafocen. 

Signál vysílačky Anči je jasně slyšet

K naší velké radosti jsme hned po příjezdu zachytili signál z vysílačky již jmenované orlice Anči. Té orlice Anči, která byla jako první z vypuštěných orlů konfrontována s negativním přístupem části lidské populace zaměřeným k predátorům obecně ( nazýváme je střelci-lidolovci nebo traviči ) . 30. listopadu  2006 byla nalezena postřelená v k.ú. Osíčko, na území okresu Kroměříž. Byla převezena zpět do záchranné stanice v Bartošovicích, kde podstoupila léčbu a po následné několika měsíční rehabilitaci byla 10.května 2007 opět vypuštěna do volné přírody.  Podané trestní oznámení bohužel nevedlo k dohledání pachatele. Nicméně jde o smutný příběh se šťastným koncem.

Detailní záběr Anči

Samec krouží se samicí Ančou

Na snímku Anči je jasně patrná vysílačka

Anča při kroužení

Samec při kroužení

Anča

Ančin partner

Samice Anča je v páru s dospělým, velmi tmavě vybarveným samcem, obsadili teritorium v okrajové části výskytu orlů skalních na Slovensku. Bohužel zřejmě v minulém týdnu jim při silném větru spadla  část hnízda a v současné době staví nové, zda budou úspěšně hnízdit v letošní sezóně je tak velmi nejisté. Je velmi povzbudivé, že i v tomto případě, tak jako u samice Cecilky ( taktéž vypuštěna v roce 2006) funguje vysílačka i po 6-ti letech. Případ Anči nás také utvrzuje v tom, že dohledávání orlů je hodně složité a v nepřehledném horském terénu je úspěch často i otázkou náhody. Ze zpráv , které máme k dispozici je Anča na této lokalitě pravděpodobně druhým rokem, její osudy budeme dále pečlivě sledovat. Je to bezesporu další úspěch projektu i když má orlice domovské teritorium na Slovensku, svědčí to o úspěšné metodě vypouštění a současně potvrzuje předpoklady realizátorů projektu, že vypuštění orli budou spíše obsazovat okrajová teritoria stávajícího výskytu orlů skalních na Slovensku, tedy tam kde najdou volného partnera. Dosavadní výsledky spíše svědčí o tom, že se samice váží na samce, který již drží hnízdní teritorium.

www.swiss-contribution.cz a www.nadacepartnerstvi.cz 

Program švýcarsko-české spolupráce podporuje sub-projekt „Druhová ochrana přírody v podmínkách záchranné stanice“

Text: Petr Orel

Foto: J.Chavko, J.Korňan, M.Macek