V sobotu 18.2.2012 byl nalezen na polském území, v blízkosti obce Pruchna, uhynulý orel skalní. Šlo o kadáver samce Urbana, narozeného v roce 2011 a vypuštěného v rámci projektu „Návrat orla skalního do ČR“ 18.8.2011. Ještě počátkem 7. týdne t.r. vykazoval tento orel dle lokací získaných ze satelitu pohyb, koncem tohoto týdne však zůstával na jednom místě a proto jsme se rozhodli k prověření přímo v terénu. Orel „Urban“ měl připevněnou kombinovanou satelitní (se solárním panelem) a radiovou vysílačku a jeho pohnízdní potulka byla velmi pečlivě monitorována.
Urbanem před umístěním do vypouštěcí voliéry
Byl nalezen zcela pod sněhem a kadáver byl zmrzlý. Identifikován byl dále podle ornitologického kroužku na pravém běháku s textem: N.MUZEUM BRATISLAVA SLOVAKIA A 1558, na levém běháku pak měl červený plastový kroužek. Nález celoevropsky chráněného druhu dravce byl v ten samý den ohlášen na Komisariat policji w Strumeniu v Polsku.
Z následného vyšetření a RTG vyšetření kadáveru orla skalního, který ještě tentýž den provedl pan MVDr.Milan Šturm, jednoznačně vyplynulo, že tento exemplář byl postřelen z lovecké brokové zbraně. V těle uvízlo celkem 8 olověných broků, tyto byly rozprostřeny po celém těle a na dolních končetinách.
Šipka označuje místo nálezu orla Urbana
Tělo orla s bližším pohledem na lokalitu
Tělo samce Urbana bylo nalezeno pod sněhem
Kadáver byl zcela zmrzlý a nebyl poškozený
Jeden brok zasáhl krajinu srdeční, druhý levou plíci a třetí krajinu jater, ostatní broky byl rozmístěny v dolních končetinách. Z výše uvedeného zjištění jednoznačně vyplývá, že broky zasáhly důležité vnitřní orgány a bezprostředně způsobily orlovi zranění, která nebyla slučitelná se životem. Pakliže nezahynul okamžitě po zásahu, pak zcela jistě uhynul krátce po něm. Jeden brok uvízlý pod kůží, v blízkosti levého patního kloubu byl po provedení RTG vyjmut a následně přesně změřen. Velikost broku odpovídá loveckému brokovému náboji s broky velikosti 3,5 mm. Kadáver vážil přesně 3500g, orel Urban byl tedy ve vynikající fyzické kondici, hmotnost odpovídá téměř jeho váze při vypouštění (3590g). Po postřelení samice Anči v listopadu 2006, kterou se však podařilo vyléčit a opětovně vypustit, je to druhý případ.
Otakar Závalský drží Urbana po vytažení ze sněhu
Policejní úředník si značí číslo ornitologického kroužku
Otakar Závalský s Urbanem před policejním komisařstvím
Byl to největší samec vypuštěný v rámci projektu, odchován byl zcela bez kontaktu člověka adoptivní orlicí Zojou v Záchranné stanici v Zázrivé. Byl nejsamostatnější mládě ze všech vypuštěných orlů. Po několika týdnech se zcela osamostatnil a nebyl dále přikrmován, již v druhém týdnu po vypuštění byl pozorován při lovu drobných zemních hlodavců. Jeho pohnízdní potulka trvala pouhých 6 měsíců, zdržoval se především na území Moravskoslezského kraje a několikrát zalétl také do přilehlých hraničních oblastí v Polsku, což se mu stalo osudným. Svou smrt našel 63 km od místa vypuštění, necelých 8 km za hranicí.
Orel skalní Urban na TRG
RTG Urbana
Samozřejmě podáváme v této smutné záležitosti trestní oznámení a věříme, že se k němu připojí i polští ochranáři. Chceme věřit, že polské orgány činné v trestním řízení případ řádně vyšetří a doufáme, že budou úspěšnější, než v obdobných kauzách, jejich čeští kolegové.
Velikost broků je 3,5 mm
Pro úspěšnost projektu je to nesmírná ztráta, je to velké maření mnohaletého a náročného úsilí všech realizátorů projektu.
www.swiss-contribution.cz a www.nadacepartnerstvi.cz
Program švýcarsko-české spolupráce podporuje sub-projekt „Druhová ochrana přírody v podmínkách záchranné stanice“
Petr Orel
vedoucí projektu