Na stanici je živo

Pozvolný náběh příjmů na začátku roku v posledních několika týdnech

nabral vysoké tempo. Od 1.1.2015 do 31.5.2015 jsme přijali přesně 400

živočichů, přitom za posledních 11 květnových dnů (tj. od 20 do 31.5.15)

jsme přijali 104 živočichů! I v tomto hektickém období

Pozvolný náběh příjmů na začátku roku v posledních několika týdnech nabral vysoké tempo. Od 1.1.2015 do 31.5.2015 jsme přijali přesně 400 živočichů, přitom za posledních 11 květnových dnů (tj. od 20 do 31.5.15) jsme přijali 104 živočichů! I v tomto hektickém období máme také občas i nějaké ty radosti. Např. naši hendikepovaní bílí čápi, kteří v posledních letech vyváděli pravidelně 3-4 mláďata, mají i letos potomstvo. Tentokrát mají jen jedno mládě, potřebovali si zřejmě odpočinou, tak tomu bývá často i ve volné přírodě.

 

Detail na jedináčka

 

Černí čápi s dnešního dne, celá rodinka

 

 

To, co nás ale nesmírně potěšilo, je  zahnízdění našich hendikepovaných černých čápů, tento pár spolu harmonizuje již dva roky, až v letošním se však tento vztah naplnil, v sobotu 23.5.2015 se vyklubali na svět poprvé jejich potomci. Mají dvě mláďata a je možné konstatovat, že odchov tohoto druhu v lidské péči není nijak běžný! V těchto dnech se již mají k světu, překonali nesmírně obtížné, chladné a deštivé počasí . Návštěvníci tak mohou pozorovat z blízka hnízdění bílých i černých čápů s hnízdy jen 6 metrů od sebe.

Po roční přestávce nám tak v areálu hnízdí divoký pár sýčků, zatím netušíme kolik mají mláďat, necháváme je v klidu, ale je to velmi potěšující zjištění.   

 

 

V rámci projektu příhraniční spolupráce mezi SR a ČR „Spolupráce záchranných stanic v oblasti biodiverzity a ekovýchovy“ jsme přijali do dlouhodobější rehabilitace dva orly skalní a další druhy.

Tak jak to bývá v tomto období zvykem máme velké množství příjmů mláďat různých druhů, bohužel však poměrně velké procento u nás končí zbytečně, před odebráním mláděte z přírody je opravdu nesmírně důležité se raději po telefonu poradit s odborníky  jak postupovat, zda je odebrání mláděte možné, žádoucí či nikoliv. Děkujeme. 

 

Text: Petr Orel

Foto: M.Orlová, P.Orel