Navštivte Pohádkové Poodří!

Milí človíčkové, jmenuji se Floriánek Všudybyl a rád bych vám

představil své kamarády z Pohádkového Poodří. Od srpna je můžete

navštívit i vy, spolu se svými rodiči. Najdete je na deseti místech

turistické oblasti Poodří – Moravské Kravařsko. V informačním

centru ve Fulneku

 

Milí človíčkové,

jmenuji se Floriánek Všudybyl a rád bych vám představil své kamarády z Pohádkového Poodří. Od srpna je můžete navštívit i vy, spolu se svými rodiči. Najdete je na deseti místech turistické oblasti Poodří – Moravské Kravařsko.  

V informačním centru ve Fulneku bydlí má kamarádka Terezka, princezna z Fulneku. Na nedalekém zámku v Bartošovicích zase najdete Bartošovickou Rusalku, která ráda tančí při měsíčku. Naproti, v bartošovické Záchranné stanici pro volně žijící živočichy, můžete spatřit Kulíška, kterého doprovází jeho věrná kamarádka vydra. Kulíšek, jenž dostal jméno podle nejmenší sovy v Evropě, léčí nejen nemocná zvířátka, ale i pohádkové bytosti a stromy.  

Sklepení muzea v Bílovci skrývá další překvapení. Obývá ho osmnáct skřítků Picmochů, kteří mají velké nosy i uši a jsou tak trochu kouzelní. V rodném domě J. G. Mendela ve Vražném se pohybuje Kulihrášek, kterému nesmí chybět jeho oblíbený hrášek. Jestlipak víte proč?  

Další můj kamarád Plamínek, vzdálený příbuzný trpaslíků z Hončovy hůrky, má moc rád barevné kamínky a nerosty. Bydlí v Muzeu venkovského života a zemědělství ve Skotnici. „Kousek dál, v Muzeu obce Albrechtičky zase najdete vodnického kluka Puškvorečka,“ prozrazuje Floriánek Všudybyl.  

Do Katovny v Odrách přiletěl na vrbových proutcích skřítek Prutníček. Do muzea se nastěhoval z okolních lesů, aby odtud hlídal poklady. A to ne jen tak ledajaké poklady, Prutníčci totiž hlídají poklady drahých kovů a kamenů před nenasytnými lidmi. A aby mu nebylo v muzeu smutno, brzy se tam za ním nastěhují i jeho další kamarádi.  

 „V nejmenším větrném mlýně v republice přebývá Větroplach. Je to malý nezbeda, který rád škádlí místní lidičky, ale jinak je moc hodný. Když málo fouká vítr, pomáhá roztočitt mlýnské kolo,“ pochválil svého dalšího kamaráda Floriánek. Poslední skřítek, Rarášek, kterého doprovází rezavá kočka se schovává ve vodním mlýně Wesselsky v Loučkách u Oder. Najdete ho tam?  

 

Pokud chcete kouzelné skřítky navštívit a vyhrát zajímavé ceny, stačí, když si v informačních centrech v Bílovci, Fulneku, Odrách, Studénce a Bartošovicích, ale i na jednotlivých zastaveních, vyzvednete takzvaný Vanderbuch. Do něj si za každou návštěvu nalepíte lepku a po vyplnění alespoň pěti políček dostanete na výše uvedených místech malý dárek. Na konci roku se pak uskuteční velké slosování o figurky, které stejně jako pohádkové postavičky ušila Ivana Vajdová, slevové poukazy či pobyt na zámku.  Více na www.moravskekravarsko.cz či na facebooku Pohádkového Poodří.